statystyki

RPO: W czasie koronawirusa nikt nie kontroluje warunków wykonywania obowiązków zawodowych

autor: Łukasz Guza02.06.2020, 07:36; Aktualizacja: 02.06.2020, 08:11
RPO wystąpił do minister rodziny, pracy i polityki społecznej o odniesienie się do tych zarzutów.

RPO wystąpił do minister rodziny, pracy i polityki społecznej o odniesienie się do tych zarzutów.źródło: ShutterStock

W okresie pandemii państwo w praktyce nie kontroluje warunków wykonywania obowiązków zawodowych. Jednocześnie ograniczyło uprawnienia pracownicze, w szczególności dotyczące wypoczynku, co może naruszać konstytucję.

Tak wynika z wystąpienia dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, do Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wątpliwości rzecznika wzbudził w szczególności art. 15x specustawy antycovidowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.). W okresie stanu epidemii umożliwia on pracodawcom m.in. zmianę systemu lub rozkładu czasu pracy zatrudnionych, zlecanie obowiązków w wydłużonych nadgodzinach oraz zobowiązywanie podwładnych do dyżurowania w firmie i realizowania w niej należnego im wypoczynku (co w praktyce jest prawem do koszarowania pracowników w miejscu świadczenia zadań). Dzięki temu zapewnione ma być funkcjonowanie przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej, np. szpitali, branży energetycznej, transportowej itp. Zgodnie ze specustawą omawiane rozwiązania mogą jednak stosować również inni zatrudniający (np. producenci rolni).

– Nie budzi wątpliwości, że regulacja zawarta w art. 15x ustawy stwarza podstawy do ograniczania prawa pracownika do wypoczynku. Konstytucyjnie takie ograniczenie jest dopuszczalne tylko w stanie klęski żywiołowej – podkreślił w wystąpieniu RPO.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane