statystyki

Tarcza antykryzysowa działa, ale czy ktoś jeszcze pamięta o RODO [ANALIZA]

autor: Prof. Arkadiusz Sobczyk14.05.2020, 08:52; Aktualizacja: 14.05.2020, 08:52
Procedura pozyskiwania środków na dofinansowanie z tarczy, w której oczekuje się, że pracodawca przekaże z góry dane osobowe pracowników wraz z wynagrodzeniem, numerem PESEL lub numerem dowodu osobistego, wydaje się być niezgodna z prawem.

Procedura pozyskiwania środków na dofinansowanie z tarczy, w której oczekuje się, że pracodawca przekaże z góry dane osobowe pracowników wraz z wynagrodzeniem, numerem PESEL lub numerem dowodu osobistego, wydaje się być niezgodna z prawem.źródło: ShutterStock

Nie twierdzę, że RODO nie jest ważne. Jest bardzo ważne. Co więcej, w moim przekonaniu jest to naprawdę pasjonujący akt prawny. Nie twierdzę, że aktualna sytuacja społeczna zwalnia z jego stosowania. Żadną miarą. Co najwyżej wymaga dojrzałej interpretacji.

Twierdzę jednak, że sytuacja sprowadziła nas mocno na ziemię w tym sensie, że lepiej dostrzegliśmy proporcję między ochroną autonomii informacyjnej a innymi wartościami. Twierdzę, że nigdy wcześniej nie było w Polsce tak silnie widoczne, że gospodarka przynależy do sfery publicznej nawet wtedy, gdy majątek przedsiębiorstwa jest prywatny.

Wielu z nas zapewne po raz pierwszy dowiedziało się, że jest coś takiego jak infrastruktura krytyczna, w przypadku której pracodawca prywatny może skoszarować pracowników po to, aby wykonać zadania publiczne. Nauczani przez lata, że prawo pracy jest postacią cywilnego prawa kontraktowego, czyli dotyczącego relacji dwóch równorzędnych podmiotów, musimy mieć z tym problem.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane