statystyki

Jak prawidłowo skonstruować wypowiedzenie bezterminowego angażu z powodu COVID-19?

autor: Anna Borysewicz23.04.2020, 11:36; Aktualizacja: 23.04.2020, 11:36
stos ustaw

W wypowiedzeniu wskazałem, że rozwiązuję umowę z pracownikiem ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Przyczyny redukcji etatów obecnie są przecież oczywiste. Po fakcie nabrałem jednak wątpliwości, czy takie uzasadnienie jest wystarczające.źródło: ShutterStock

W wypowiedzeniu wskazałem, że rozwiązuję umowę z pracownikiem ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Przyczyny redukcji etatów obecnie są przecież oczywiste. Po fakcie nabrałem jednak wątpliwości, czy takie uzasadnienie jest wystarczające.

W świetle art. 30 par. 1 pkt 2 oraz art. 32 par. 1 kodeksu pracy (dalej k.p.) umowa o pracę może być rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Natomiast oświadczenie o zakończeniu współpracy w tym trybie i to bez względu na to, od kogo pochodzi, wymaga zachowania formy pisemnej (art. 30 par. 3 k.p.). Obligatoryjne elementy pisma pracodawcy zawierającego wypowiedzenie umowy o pracę określa art. 30 par. 4–5 k.p. Są to: pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy oraz wskazanie przyczyny takiej decyzji zatrudniającego, która musi być rzeczywista, prawdziwa i konkretna. To ostatnie dotyczy jednak tylko takiego przypadku, gdy wymówienie dotyczy angażu bezterminowego.

W zaistniałej sytuacji gospodarczej, w której coraz więcej pracodawców decyduje się na zwolnienia pracowników z powołaniem się na pandemię koronawirusa, aktualizuje się zatem problem prawidłowego sformułowania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pracodawca może więc wskazać jako powód rozstania z podwładnym likwidację stanowiska pracy albo redukcję zatrudnienia, z uwagi na negatywne dla jego działalności skutki epidemii COVID-19. Musi to jednak zrobić w sposób konkretny, a nie ogólny.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane