Cięcia w administracji przez koronawirusa? Morawiecki: Staramy się zaszczepić gen oszczędności

21.04.2020, 11:23; Aktualizacja: 21.04.2020, 13:55
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

W administracji publicznej staramy się zaszczepić gen oszczędności; to nie jest czas na nagrody i premie - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki pytany o skalę obniżenia wydatków, a także zatrudnienia w administracji publicznej.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • azja(2020-04-22 14:03) Zgłoś naruszenie 280

    Niech zaczną wprowadzanie oszczędności od siebie. Niech obniżą wynagrodzenia posłów, senatorów, ministrów czy dyrektorów, miernych ale biernych - często dopiero (i tylko po studiach), bez jakiejkolwiek wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Dlaczego znowu uderzają w szarych urzędników, którzy od prawie 10 lat nie dostali podwyżek? Urzędników dzięki którym w ogóle to państwo funkcjonuje. Po co się było uczyć całymi latami, robić studia magisterskie, podyplomowe, certyfikaty, odbywać szereg szkoleń itd. skoro pa latach zarabia się dużo mniej niż - nie uwłaczając nikomu - kelnerka czy fryzjerka...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ala(2020-04-22 08:37) Zgłoś naruszenie 270

    Dlaczego robicie coś kosztem innych? Zwolnienia urzędników, którzy w tej chwili trzymają w ryzach funkcjonowanie wieku struktur państwa? Czyli zabierzecie pracownikom pensje, po to żeby dać innym pracownikom. Gdzie tu sprawiedliwość? Ci ludzie maja rodziny, kredyty, często pracują za pięciu, w sytuacji związanej z koronawirusem wiele rzeczy przerzuciliscie na urzędy wojewódzkie i wykonujemy prace zupełnie inna niż nas zakres obowiązków, dlatego lepiej nas zwolnić tak?

    Odpowiedz
  • asa(2020-04-22 09:01) Zgłoś naruszenie 250

    zacznijcie od siebie wszczepiać gen oszczędności

    Odpowiedz
  • Aga(2020-04-22 15:33) Zgłoś naruszenie 240

    Tak kosztem tych którzy dbają o wpływy do budżetu państwa i realizują ustawowe cele, tych których wynagrodzenia nigdy nie były wysokie ale pracując za mniejsze pieniądze w budżetówce liczyli na stabilność pracy i płacy rząd oferuje pomoc przedsiębiorcom. Wielu zaś tych przedsiębiorców jeszcze 2 miesiące temu trzymała się z dala od wszelkich urzędów okradala Państwo PL zaniżajac przychody, ukrywając dochody czy wyłudzają VAT, zatrudniając ludzi na czarno itd. Jeszcze wtedy śmiali się z pracowników budżetówki że pracują za grosze. A teraz rząd chce poświęcić ludzi którzy są niewidzialnymi trybami bez których machina państwowa stanie na rzecz pomocy tym biednym przedsiębiorcom którzy bieduja w swych willach i placzą w mercach czy bmkach, że kasy brak. Panie Morawiecki niedowartościowany dyskryminowany pracownik nie będzie efektywny, czy uważa Pan, że budżet zapełni się sam albo z wynagrodzeń urzędników. Jest Pan ekonomistą to chyba odpowiedź Pan zna

    Odpowiedz
  • Koper(2020-04-21 18:29) Zgłoś naruszenie 201

    W administracji publicznej zawsze były oszczędności, a szeregowi pracownicy zarabiali jak murzyni na plantacji. Apel o oszczędność jest żenujący. Jak było prosperity to władza miała węża w kieszeni i ludziska zarabiali gorzej niż w przemyśle. Rok temu PiS łaskawie rzucił 2,3%, a krzykacze z PO w ogóle zablokowali podwyżki chwaląc się jednocześnie zieloną wyspą. Teraz ma być jeszcze gorzej. Z drugiej strony wciąż rząd krzyczy jak bardzo dba o pracowników. Owszem, ale nie o swoich.

    Odpowiedz
  • Frajer(2020-04-22 17:30) Zgłoś naruszenie 180

    Cięcia w administracji, aby pomóc przedsiębiorcom eh dobre sobie nie wiadomo czy śmiać się czy płakać ze złości większość owych przedsiębiorców podatków nie płaci ludziom płaci nędzne grosze ślizga się jak wąż między przepisami ma księgowe bez których zginęli by marnie bo oni przecież są stworzeni do wyższych celów i jednego pisma napisać poprawnie nie potrafią a jak urząd nie przyjmuje stron to wydzwaniają i ratunku pomocy bo jak napisać wniosek jak wypełnić prosty druk przecież on nie potrafi a na pytanie jaką ma formę opodatkowania cisza i stękanie bo on nie ma pojęcia o czym się do niego mówi bo jak było otwarte to Pani przecież pokazała paluszkiem gdzie co wpisać a on pan i władca się tylko podpisał ale tak zwolnijcie tych urzędasów bo przecież co oni tam wiedzą i nic nie robią ot populizm dla myślących inaczej

    Odpowiedz
  • Taa(2020-04-21 14:12) Zgłoś naruszenie 171

    Ratowanie miejsc pracy kosztem pracowników administracji. Czyli nic nowego. PO i PIS zamroziły kwotę bazowa na 10 lat. Doprowadziło to do tego że brakuje specjalistów w administracji bo w Lidlu na kasie można zarobić więcej niż pracując dla państwa... Mówią o solidarności społecznej? Jaka to solidarność że pomaga się prywatnym przedsiębiorcom przetrwać kryzys a urzędników się zwalnia?

    Odpowiedz
  • Theodore K.(2020-04-21 14:58) Zgłoś naruszenie 150

    A kiedy u was w rządzie, towarzyszu Morawiecki obniżki wynagrodzeń?

    Odpowiedz
  • im podwyżka się należy(2020-04-22 09:04) Zgłoś naruszenie 151

    Mundurowi na pierwszej linii chronienia dyktatury

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bill(2020-04-22 08:27) Zgłoś naruszenie 140

    "Apeluję o to, żeby tam zachowywać się bardzo oszczędnie, ponieważ my tych pieniędzy potrzebujemy..." Co ten kłamca bredzi?! To zdanie jest kwintesencją ich działania. Wy ograniczajcie wydatki na życie, bo my tych pieniędzy potrzebujemy. Czyste s....stwo!!! Gdzie są te nieprzebrane zasoby gotówki, o których mówił Glapiński? Jak te życzenia mają się do 40% podwyżek w administracji kancelarii premiera? Jak się ma obniżka pensji urzędnika gminy, zarabiającego 2600zł na rękę, do nagród, diet, dodatków na biura, wynagrodzeń sesje komisji, zwrot kilometrówek nagrody roczne itd itp?

    Odpowiedz
  • sin(2020-04-22 13:19) Zgłoś naruszenie 140

    do sa: Oszczędności będą jak wprowadzi się usługi elektroniczne w administracji? Koniec końców i tak pracownik musi obsłużyć wniosek i nie ma znaczenia czy elektroniczny czy papierowy. A paradoksalnie osoba w okienku która przyjmuje dziś wniosek papierowy dokonuje zwykle jego pierwszej weryfikacji i wyłapując błędy umożliwia poprawę wniosku przez klienta już przy okienku. Przy obsłudze elektronicznej będzie to wydłużone bo będzie trzeba wzywać do uzupełnienia braków. Depozyty wyżej oprocentowane niż kredyty? Przy nadpłynności sektora to jest jego koniec. A walką z agresywną optymalizacją podatkową zajmuje się Krajowa Administracja Skarbowa, której chcesz zabierać etaty i zmniejszać wynagrodzenia.

    Odpowiedz
  • T1000(2020-04-22 09:43) Zgłoś naruszenie 120

    Boją się buntu policji!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wspierając się wzajemnie(2020-04-22 08:57) Zgłoś naruszenie 90

    Niech swoje szemrane miliony przeznaczy na walkę z pandemią !

    Odpowiedz
  • Egon.(2020-04-24 11:04) Zgłoś naruszenie 20

    Kiedy Pinokio przestanie kłamać?

    Odpowiedz
  • sa(2020-04-22 12:08) Zgłoś naruszenie 211

    Tak oszczędności konieczne i na dużą skalę w rządzie i samorządach ,cięcia etatów zbędnych, wiele powielających się ,rozpasane pensje ,pozorne nagrody,premie (za wykonywanie solidne obowiązków jest pensja) ,bo są planowane duże wydatki budżetu RP. Wystarczy złagodzić, usunąć zbędne, niektóre przepisy biurokratyczne i wykorzystać internet do załatwiania wielu spraw Obywateli w urzędach UG,ZUS, US itp. a będą duże oszczędności. Uruchomić mały, ale rodzimy kapitał ( w skali kraju duży) poprzez opłacalne oszczędności ludzi i firm , procenty od lokat powyżej inflacji planowanej 2,7% (ma być ok.5-6% ?!!!) ,kredyty nie 8-12% przy aktualnych 1 a nawet 0,5 % od lokaty rocznej ( to daje 800% narzutu ,która firma budowlano -instalacyjna usługowa ma takie narzuty i z tego zyski paręset procent, do sprawdzenia oferty i kosztorysy przetargowe ,kto nie wie ?) ,bo to niszczy gospodarkę małych naszych firm, bo duże korpo korzystają z kapitałów za granicą. Banki i firmy korpo mają duże zyski ,które przerzucają przez raje podatkowe za 1-2 % , nie płacą jeszcze u nas podatku CIT8 jak nasze małe 19% + 15%. .Zdrowe tu relacje ekonomiczne (dot. stóp do depozytów i kredytów ) ,pomogłyby udźwignąć w szczególności przez małe firmy skutków obecnego kryzysu. Wiele firm korzysta w biznesie z kredytów itp.dałoby to szansę złagodzenia im kosztów, przetrwania!.

    Odpowiedz
  • ja(2020-05-11 04:26) Zgłoś naruszenie 00

    Moze gdyby krzywousty nie UKRADL I nie ROZDAL 100 mld zlotych leniom I obibokom , dzisiaj by nie plagal!?!?

    Odpowiedz