statystyki

Posiedzenie przygotowawcze: Wszystkie karty na stół?

autor: Grzegorz Ruszczyk, Andrzej Orzechowski28.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 28.11.2019, 09:02
Dotychczas sąd najczęściej już na pierwszej rozprawie zaczynał prowadzenie postępowania dowodowego. Kolejno przeprowadzał wszystkie dowody wskazane przez każdą ze stron. Z reguły już na początku wzywał na posiedzenie świadków (o ile strony występowały o przeprowadzenie dowodu z ich zeznań). Czasami, zanim do tego doszło, przesłuchiwał strony, ale tylko informacyjnie (pełne przesłuchanie stron odbywa się bowiem na końcu procesu).

Dotychczas sąd najczęściej już na pierwszej rozprawie zaczynał prowadzenie postępowania dowodowego. Kolejno przeprowadzał wszystkie dowody wskazane przez każdą ze stron. Z reguły już na początku wzywał na posiedzenie świadków (o ile strony występowały o przeprowadzenie dowodu z ich zeznań). Czasami, zanim do tego doszło, przesłuchiwał strony, ale tylko informacyjnie (pełne przesłuchanie stron odbywa się bowiem na końcu procesu).źródło: ShutterStock

Wstępne stadium rozpatrywania sprawy wprowadziła ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Dla sądu to możliwość zaplanowania procesu. Dla stron – dodatkowy wysiłek już na samym jego początku.

Reforma procedury cywilnej

Dziś kolejny artykuł z cyklu dotyczącego zmian w procedurze cywilnej, które w większości weszły w życie 7 listopada 2019 r. Cykl powstaje we współpracy z kancelarią Zawirska Ruszczyk Gąsior. Przedstawiamy w nim najciekawsze i najbardziej istotne zmiany z punktu widzenia spraw rozpatrywanych przez sądy pracy.

Poprzednie artykuły w cyklu ukazały się:

31 października – „Sprawy pracownicze przyspieszą. Dzięki zeznaniom na papierze” (DGP nr 212),

7 listopada – „Zanim sąd wyda wyrok, otwarcie wyrazi swoją ocenę sprawy” (DGP nr 216),

14 listopada – „Nowe wyzwanie: replika do każdego twierdzenia” (DGP nr 220).


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane