statystyki

Inspekcja sanitarna zmieni strukturę

autor: Agata Szczepańska23.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 23.10.2019, 09:15
grupa osób, urzędnicy

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.źródło: ShutterStock

Główny Inspektor Sanitarny zyska wpływ na inspekcje w terenie – będzie mógł zlecać im przeprowadzenie kontroli, a jego polecenia będą wiążące. Takie zmiany wprowadzić ma przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS).

Przypomnijmy, w 2010 r. zespolono organy inspekcji szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Tym samym zarówno minister zdrowia, któremu podlega PIS, jak i Główny Inspektor Sanitarny (GIS), który kieruje i nadzoruje działania służb sanitarno-epidemiologicznych, zostali pozbawieni realnych instrumentów oddziaływania na podległe im służby. Projektowana nowela przywraca pionową strukturę inspekcji.

Główny Inspektor Sanitarny zyska nowe kompetencje i będzie decydował o kierunkach działania podległych mu służb. Ma powoływać i odwoływać państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych (za zgodą wojewody). Z kolei inspektor wojewódzki będzie powoływał i odwoływał inspektorów powiatowych (po zasięgnięciu opinii wojewody). Wojewodom podlegać będą wojewódzcy i powiatowi inspektorzy.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zs(2019-10-25 14:39) Zgłoś naruszenie 30

    Odnosiło się wrażenie o nieudolności czy słabości tych organów kontrolnych ,były afery z solą wypadową , sola spożywczą śmierdzącą importera , szkodliwymi substancjami w art. spożywczych itp. Cały czas była nie skuteczność i brak prewencyjnych fachowych , pilnych działań , aby zadbać o zdrowie Obywateli. Nawet GIS nie reagował skutecznie na sygnały o wadach towarów ,co dziwiło Obywateli !. Służby RP wszystkie (San-Epid, PIArt.Rol.Spoż. Weterynaria, Laboratoria ) zajmujące się kontrolą art. rolno-spożywczych od producenta do konsumenta , powinny być w jednym kierownictwie , aby skutecznie na całej linii obrotu towaru sprawdzać , nie tylko wyrywkowo , wycinkowo ?. Należy wprowadzić duże kary finansowe notorycznym oszustom,przestępcom w fałszowaniu żywności . ale w szczególności fizyko-chemicznie, mikrobiologicznie itp.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane