statystyki

Inspekcja sanitarna zmieni strukturę

autor: Agata Szczepańska23.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 23.10.2019, 09:15
grupa osób, urzędnicy

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.źródło: ShutterStock

Główny Inspektor Sanitarny zyska wpływ na inspekcje w terenie – będzie mógł zlecać im przeprowadzenie kontroli, a jego polecenia będą wiążące. Takie zmiany wprowadzić ma przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS).

Przypomnijmy, w 2010 r. zespolono organy inspekcji szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Tym samym zarówno minister zdrowia, któremu podlega PIS, jak i Główny Inspektor Sanitarny (GIS), który kieruje i nadzoruje działania służb sanitarno-epidemiologicznych, zostali pozbawieni realnych instrumentów oddziaływania na podległe im służby. Projektowana nowela przywraca pionową strukturę inspekcji.

Główny Inspektor Sanitarny zyska nowe kompetencje i będzie decydował o kierunkach działania podległych mu służb. Ma powoływać i odwoływać państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych (za zgodą wojewody). Z kolei inspektor wojewódzki będzie powoływał i odwoływał inspektorów powiatowych (po zasięgnięciu opinii wojewody). Wojewodom podlegać będą wojewódzcy i powiatowi inspektorzy.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zs(2019-10-25 14:39) Zgłoś naruszenie 30

    Odnosiło się wrażenie o nieudolności czy słabości tych organów kontrolnych ,były afery z solą wypadową , sola spożywczą śmierdzącą importera , szkodliwymi substancjami w art. spożywczych itp. Cały czas była nie skuteczność i brak prewencyjnych fachowych , pilnych działań , aby zadbać o zdrowie Obywateli. Nawet GIS nie reagował skutecznie na sygnały o wadach towarów ,co dziwiło Obywateli !. Służby RP wszystkie (San-Epid, PIArt.Rol.Spoż. Weterynaria, Laboratoria ) zajmujące się kontrolą art. rolno-spożywczych od producenta do konsumenta , powinny być w jednym kierownictwie , aby skutecznie na całej linii obrotu towaru sprawdzać , nie tylko wyrywkowo , wycinkowo ?. Należy wprowadzić duże kary finansowe notorycznym oszustom,przestępcom w fałszowaniu żywności . ale w szczególności fizyko-chemicznie, mikrobiologicznie itp.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane