statystyki

Podwyżki dla pracowników PIP

autor: Łukasz Guza16.10.2019, 16:00
Podwyżka nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, bo nie wiadomo, czy projekt budżetu zakładający wzrost wydatków zostanie zaakceptowany w dalszym toku prac nad budżetem państwa

Podwyżka nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, bo nie wiadomo, czy projekt budżetu zakładający wzrost wydatków zostanie zaakceptowany w dalszym toku prac nad budżetem państwaźródło: ShutterStock

W przyszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ma wydać o 27,2 mln zł więcej na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników. Oznacza to przeciętną podwyżkę o 600 zł brutto. Tak wynika z projektu budżetu PIP na 2020 r., który został omówiony na wczorajszym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.

– Fundamentem prawidłowej realizacji nałożonych na urząd zadań jest właściwa kadra, dobrze wykształcona i doświadczona, odporna na stres, który towarzyszy inspektorom podczas realizacji ich zadań – tłumaczył Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy.

Podwyżka nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, bo nie wiadomo, czy projekt budżetu zakładający wzrost wydatków zostanie zaakceptowany w dalszym toku prac nad budżetem państwa (w ubiegłym roku w trakcie prac legislacyjnych pojawiła się propozycja zmniejszenia projektowanego budżetu PIP; ostatecznie po interwencji posłów i NSZZ „Solidarność” zachowano środki na wzrost wynagrodzeń). Z projektu budżetu inspekcji na 2020 r. wynika też, że inspekcji przybędą 32 nowe etaty, co ma istotne znaczenie ze względu na obecny deficyt inspektorów pracy.

– Czy płaca, którą oferuje PIP, zachęca do zatrudnienia w inspekcji i czy zabezpiecza rzetelność i solidność kadr? Inspektor pracy jest narażony na pokusy (w domyśle korupcyjne – dop. aut.) – pytał Krzysztof Gadowski, poseł PO–KO.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • nicki(2019-10-20 08:58) Zgłoś naruszenie 20

  Wyższa pensja ale za bardziej efektywną pracę dla dobra pracowników" dymanych" przez swoich pracodawców.

  Odpowiedz
 • ronda(2019-10-18 16:32) Zgłoś naruszenie 22

  Obecnie płaca w inspekcji nie zachęca żadnego specjalisty do pracy. Inżynierowie i prawnicy którzy tam pracują, to najczęściej ludzie, którzy przyszli tam w okresie wielkiego bezrobocia. Teraz takiej ekipy by już nie zebrali. Na byle stanowisku robotniczym ma się płacę porównywalna albo większa jak w inspekcji. Kadrowa, której dokumenty sprawdza inspektor ma najczęściej większe niż on wynagrodzenie, a wiedzę już nie koniecznie kadrowa ma większą. Podobnie z BHP. Zarobki w stosunku do oczekiwań są żenująco niskie. Wielu ludzi ma zamiar odejść z inspekcji, skoro na dużo lżejszych stanowiskach zarobki są większe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • OBYWATEL(2020-04-17 08:00) Zgłoś naruszenie 00

  JAKIE PODWYŻKI!!! BANDA NIEROBÓW DOSTAJĄ DIETY,MAJĄ WYPŁACANE DELEGACJE CO KWARTAŁ NAGRODY. TERAZ W DOBIE KORONAWIRUSA SIEDZĄ W DOMACH (NIBY PRACA ZDALNA), 80% ZAKŁADÓW PRACY ZAMKNIĘTA A ONI MAJĄ DOSTAĆ PODWYŻKI. TO JEST SKANDAL I NIEMORALNE SPOŁECZNIE GDY W TYM CZASIE SETKI TYSIĘCY POLAKÓW TRACI PRACĘ LUB MA OBCIĘTE PENSJE.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane