statystyki

Podwyżki dla pracowników PIP

autor: Łukasz Guza16.10.2019, 16:00
Podwyżka nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, bo nie wiadomo, czy projekt budżetu zakładający wzrost wydatków zostanie zaakceptowany w dalszym toku prac nad budżetem państwa

Podwyżka nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, bo nie wiadomo, czy projekt budżetu zakładający wzrost wydatków zostanie zaakceptowany w dalszym toku prac nad budżetem państwaźródło: ShutterStock

W przyszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ma wydać o 27,2 mln zł więcej na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników. Oznacza to przeciętną podwyżkę o 600 zł brutto. Tak wynika z projektu budżetu PIP na 2020 r., który został omówiony na wczorajszym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.

– Fundamentem prawidłowej realizacji nałożonych na urząd zadań jest właściwa kadra, dobrze wykształcona i doświadczona, odporna na stres, który towarzyszy inspektorom podczas realizacji ich zadań – tłumaczył Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy.

Podwyżka nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, bo nie wiadomo, czy projekt budżetu zakładający wzrost wydatków zostanie zaakceptowany w dalszym toku prac nad budżetem państwa (w ubiegłym roku w trakcie prac legislacyjnych pojawiła się propozycja zmniejszenia projektowanego budżetu PIP; ostatecznie po interwencji posłów i NSZZ „Solidarność” zachowano środki na wzrost wynagrodzeń). Z projektu budżetu inspekcji na 2020 r. wynika też, że inspekcji przybędą 32 nowe etaty, co ma istotne znaczenie ze względu na obecny deficyt inspektorów pracy.

– Czy płaca, którą oferuje PIP, zachęca do zatrudnienia w inspekcji i czy zabezpiecza rzetelność i solidność kadr? Inspektor pracy jest narażony na pokusy (w domyśle korupcyjne – dop. aut.) – pytał Krzysztof Gadowski, poseł PO–KO.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • nicki(2019-10-20 08:58) Zgłoś naruszenie 20

  Wyższa pensja ale za bardziej efektywną pracę dla dobra pracowników" dymanych" przez swoich pracodawców.

  Odpowiedz
 • ronda(2019-10-18 16:32) Zgłoś naruszenie 22

  Obecnie płaca w inspekcji nie zachęca żadnego specjalisty do pracy. Inżynierowie i prawnicy którzy tam pracują, to najczęściej ludzie, którzy przyszli tam w okresie wielkiego bezrobocia. Teraz takiej ekipy by już nie zebrali. Na byle stanowisku robotniczym ma się płacę porównywalna albo większa jak w inspekcji. Kadrowa, której dokumenty sprawdza inspektor ma najczęściej większe niż on wynagrodzenie, a wiedzę już nie koniecznie kadrowa ma większą. Podobnie z BHP. Zarobki w stosunku do oczekiwań są żenująco niskie. Wielu ludzi ma zamiar odejść z inspekcji, skoro na dużo lżejszych stanowiskach zarobki są większe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • OBYWATEL(2020-04-17 08:00) Zgłoś naruszenie 00

  JAKIE PODWYŻKI!!! BANDA NIEROBÓW DOSTAJĄ DIETY,MAJĄ WYPŁACANE DELEGACJE CO KWARTAŁ NAGRODY. TERAZ W DOBIE KORONAWIRUSA SIEDZĄ W DOMACH (NIBY PRACA ZDALNA), 80% ZAKŁADÓW PRACY ZAMKNIĘTA A ONI MAJĄ DOSTAĆ PODWYŻKI. TO JEST SKANDAL I NIEMORALNE SPOŁECZNIE GDY W TYM CZASIE SETKI TYSIĘCY POLAKÓW TRACI PRACĘ LUB MA OBCIĘTE PENSJE.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane