statystyki

Formularz unijny nie dla byłego pracownika

autor: Michał Culepa02.10.2019, 18:00
dokumenty

dSprawa dotyczyła wniosku o wystawienie formularza potwierdzającego objęcie pracownika oddelegowanego do pracy w innym kraju UE ubezpieczeniem społecznym w Polsce.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła wniosku o wystawienie formularza potwierdzającego objęcie pracownika oddelegowanego do pracy w innym kraju UE ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Spółka F., działająca w branży budowlanej, prowadziła różnego rodzaju inwestycje i roboty w krajach UE, głównie w Wlk. Brytanii i Francji. Pracownik, którego miał dotyczyć dokument, wykonywał pracę w różnych krajach.

Początkowo ZUS wydawał zaświadczenia potwierdzające ubezpieczenie polskie (ówcześnie był to formularz E-101, dziś wydawany jest analogiczny dokument A1), ale przy kolejnym delegowaniu odmówił. Zakład stwierdził, że pracownik nie spełnia wymogów określonych w art. 14 ust. 2 obowiązującego wówczas unijnego rozporządzenia nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie, tj. bycia pracownikiem zwykle zatrudnionym w dwóch lub więcej państwach członkowskich.

W takim wypadku zastosowanie ma prawo obowiązujące w państwie, w którym działa jego pracodawca, albo prawo państwa, w którym zamieszkuje pracownik, w zależności od tego, jakie prace wykonuje.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane