statystyki

Więcej pieniędzy na Inspekcję Weterynaryjną. I 2515 nowych etatów

autor: Paulina Szewioła01.10.2019, 08:44; Aktualizacja: 01.10.2019, 08:45
weterynarz, hodowla, krowy, rolnictwo

Zwiększenie nakładów finansowych na funkcjonowanie Inspekcji Weterynaryjnej (IW) oraz jej wzmocnienie kadrowe zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych oraz bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu.źródło: ShutterStock

Zwiększenie nakładów finansowych na funkcjonowanie Inspekcji Weterynaryjnej (IW) oraz jej wzmocnienie kadrowe zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych oraz bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Projekt ma być odpowiedzią na problemy trawiące inspekcję, która odczuwa wielki deficyt kadr. Brakuje nie tylko lekarzy weterynarii, ale też pracowników laboratoriów i administracyjnych. Od 2009 r. do 2018 r. liczba pracowników IW spadła o 501 osób (z 6173 do 5672), a liczba zatrudnionych w niej weterynarzy o 329 osób (z 2360 do 2031). Powód? Starsi odchodzą na emeryturę, a młodzi nie chcą pracować za pieniądze, które są im oferowane na start. Zgodnie z tym, co deklaruje samorząd lekarzy weterynarii, w wielu rozpisanych naborach nie wpływa ani jedna oferta.

Oprócz wzmocnienia finansowego i kadrowego IW projekt przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada poprawę skuteczności nadzoru jej organów nad ubojem zwierząt rzeźnych i bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego proponuje wprowadzenie obowiązku nagrywania przez całą dobę obrazu w miejscach wyładunku zwierząt oraz pomieszczeniach do ich ogłuszania i wykrwawiania w rzeźniach.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane