statystyki

Więcej pieniędzy na Inspekcję Weterynaryjną. I 2515 nowych etatów

autor: Paulina Szewioła01.10.2019, 08:44; Aktualizacja: 01.10.2019, 08:45
weterynarz, hodowla, krowy, rolnictwo

Zwiększenie nakładów finansowych na funkcjonowanie Inspekcji Weterynaryjnej (IW) oraz jej wzmocnienie kadrowe zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych oraz bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu.źródło: ShutterStock

Zwiększenie nakładów finansowych na funkcjonowanie Inspekcji Weterynaryjnej (IW) oraz jej wzmocnienie kadrowe zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych oraz bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Projekt ma być odpowiedzią na problemy trawiące inspekcję, która odczuwa wielki deficyt kadr. Brakuje nie tylko lekarzy weterynarii, ale też pracowników laboratoriów i administracyjnych. Od 2009 r. do 2018 r. liczba pracowników IW spadła o 501 osób (z 6173 do 5672), a liczba zatrudnionych w niej weterynarzy o 329 osób (z 2360 do 2031). Powód? Starsi odchodzą na emeryturę, a młodzi nie chcą pracować za pieniądze, które są im oferowane na start. Zgodnie z tym, co deklaruje samorząd lekarzy weterynarii, w wielu rozpisanych naborach nie wpływa ani jedna oferta.

Oprócz wzmocnienia finansowego i kadrowego IW projekt przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada poprawę skuteczności nadzoru jej organów nad ubojem zwierząt rzeźnych i bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego proponuje wprowadzenie obowiązku nagrywania przez całą dobę obrazu w miejscach wyładunku zwierząt oraz pomieszczeniach do ich ogłuszania i wykrwawiania w rzeźniach.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane