statystyki

Przepoczwarzenie: Epoka szefa dyktatora przechodzi do lamusa. Co czeka pracowników?

autor: Sebastian Stodolak13.09.2019, 09:00; Aktualizacja: 13.09.2019, 09:24
W Polsce duża część firm prowadzona jest twardą ręką przez swoich założycieli. To hamulec rozwojowy. Bo menedżerowie korporacji ery cyfrowej nie przypominają już kapitana dyktującego tempo wiosłowania.

W Polsce duża część firm prowadzona jest twardą ręką przez swoich założycieli. To hamulec rozwojowy. Bo menedżerowie korporacji ery cyfrowej nie przypominają już kapitana dyktującego tempo wiosłowania.źródło: ShutterStock

Korporacja jako mała, centralnie sterowana gospodarka, w której każdy musi wypełniać polecenia szefa dyktatora, staje się przeszłością. W epoce cyfrowej to pracownik znajduje się na silniejszej pozycji.

P iliście kiedyś napój energetyczny Brawndo? Wątpię. Brawndo istnieje wyłącznie w wyobraźni filmowców odpowiedzialnych za „Idiokrację”, komedię opierającą się na założeniu, że IQ Amerykanów szybko i nieustannie spada. Akcja filmu dzieje się w przyszłości – gdy mieszkańcy USA osiągnęli już poziom umysłowości zbliżony do ameby. Nierozgarnięci Amerykanie Anno Domini 2505 nie tylko Brawndo piją, ale i podlewają nim rośliny. Używają go zamiast wody, bo – jak powtarzają bez zrozumienia za reklamami – „ma elektrolity”. Rośliny więdną, ale oni ze względu na swoją marną kondycję umysłową nie domyślają się przyczyny. Brawndo to nie tylko energetyk. W świecie idiokracji marką tą sygnowane są wszystkie produkty spożywcze. Brawndo jest więc totalnym monopolistą, prosto z najgorszych koszmarów szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„Idiokracji” daleko do wybitnego kina, ale wśród durnych żartów, z których twórcy komedii każą nam się śmiać, czai się budząca dyskomfort zagadka. Czy taka dystopia może się ziścić? I mam na myśli nie katastroficzne prognozy spadku IQ, lecz możliwość wyłonienia się wszechkorporacji, która – jak Brawndo – sprytnym marketingiem żerującym na naszej naiwności całkowicie zdominuje rynek. Korporacji, która będzie całkowicie samowystarczalna i będzie dzierżyć nad nami władzę na niemal dyktatorską modłę?

Nie. Albo: już nie.

Przeterminowana teoria

Magazyn DGP 13 września 2019

Magazyn DGP 13 września 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Co to znaczy: już nie? Szefowie korporacji przestali mieć monopolistyczne ciągoty? Weszli na drogę moralnej odnowy i nie będą już korumpować aparatu legislacyjnego? Nic z tych rzeczy. Zmieniło się co innego. Nie natura kapitalisty, a „natura firmy”.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • XXYYZZ (2019-09-14 09:50) Zgłoś naruszenie 50

  Obawiaam się, że scenariusz filmu sf już się ziszcza. W relacjch z innymi słyszę treści reklam, powołanie się i argumentówanie ich treścią. Ludzie myślenie zastąpili powtarzaniem, a często fikcję serialową mylą z rzeczywistością, bohaterów serialowych traktują jak bliskich. I takie osoby/mentalności poddadzą się każdej innej manipulacji/zarządzaniu. Proces idiokraacji, dla wielu niezauważalnie, już się rozpoczął. Trudniej określić od kiedy. Ten proces wzmacniją i przyspieszają populistyczne media.

  Odpowiedz
 • ANTYKACZKA(2019-09-15 16:38) Zgłoś naruszenie 51

  NIESTETY W POLSCE JESZCZE,NIE I DŁUGO NIE...U NAS NADAL JEST JAŚNIE PAN PREZES, WOŻĄCY SIĘ LEXUSEM, MEROLEM, BENTLEYEM,CZY INNYM DROGIM *************************** MA NIE PYTAĆ,NIE MIEĆ UWAG,A O PODWYŻCE,NIECH ZAPOMNI,NIECH SIĘ CIESZY,ŻE PRACUJE!!POLSKIE STANDARDY, KULTURY PRACY, RELACJI PRACODAWCA =PRACOWNIK,TO NADAL EPOKA CHŁOPA PAŃSZCZYŹNIANEGO I WASALA!!

  Odpowiedz
 • Korekta(2019-09-13 15:30) Zgłoś naruszenie 20

  Dutch <> Danish. Philips to firma holenderska.

  Odpowiedz
 • Chomiczek(2019-09-23 12:01) Zgłoś naruszenie 00

  Do takich zmian potrzebne jest demokratyczne społeczeństwo. W Polsce jest wybór między folwarcznym faszyzmem a la PiS oraz folwarcznym neoliberalizmem a la PO. Ruch postępowy, demokratyczny w Polsce jest słaby. Istnieje tylko na ideowej lewicy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane