statystyki

Zwalnianie pracownika na raty może być kosztowne

autor: Artur Radwan01.08.2019, 09:08; Aktualizacja: 01.08.2019, 09:08
zwolnienie praca pracownik

Ten orzekł, że przyczyna wypowiedzenia mężczyźnie warunków umowy o pracę nie była rzeczywista, konkretna i prawdziwa, a także nie była mu dobrze znana. Na tej podstawie pracownik jest uprawniony do roszczenia za nieuzasadnione wypowiedzenie, które narusza przepisy o rozwiązywaniu umów.źródło: ShutterStock

Mężczyzna w czerwcu 2004 r. został zatrudniony w spółce jako prezes zarządu, na podstawie umowy o pracę początkowo na czas określony, a ostatecznie na czas nieokreślony. Trzy lata później został też dodatkowo powołany na stanowisko pełnomocnika ds. realizacji projektu.

Od 23 grudnia 2014 r. do 24 lutego 2015 r. był niezdolny do pracy w związku z chorobą. 23 grudnia 2014 r. rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę, na podstawie której odwołano go z funkcji prezesa i wypowiedziała mu warunki pracy i płacy. W zamian zaproponowano mu pozostanie na stanowisku pełnomocnika. Jako przyczynę wypowiedzenia zmieniającego wskazano odwołanie z funkcji prezesa. Jednak po powrocie do pracy w lutym 2015 r. pracownik został odwołany także z tej funkcji. W zamian zaproponowano mu pracę na stanowisku zastępcy działu technicznego, z niższym wynagrodzeniem. Mężczyzna nie wyraził na to zgody i jego umowa została ostatecznie rozwiązana.

Były już prezes od wypowiedzenia pierwszej umowy odwołał się do sądu I instancji. Zarzucił on naruszenie art. 41 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Sąd uznał jego argumenty i zasądził od pracodawcy 48 tys. zł odszkodowania.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane