statystyki

Łatwiejsza legalizacja pracy cudzoziemców. ZUS przygotował uproszczone formularze

autor: Bożena Wiktorowska23.07.2019, 07:00; Aktualizacja: 23.07.2019, 07:28
praca pracownik

Jak zastrzega MRPiPS, nie oznacza to jednak, że instytucje państw unijnych całkowicie odstąpią od badania legalności zamieszkania osób spoza UE na terytorium Wspólnoty, przy czym zapewnia, że obowiązujące w tym zakresie wytyczne będą stosowane przez ZUS „w zgodzie z interpretacją przyjętą przez Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu C-477/17 Balandin”.źródło: ShutterStock

ZUS przygotował uproszczone formularze dla cudzoziemców ubiegających się o pracę w Polsce. Takie osoby nie będą musiały już się tłumaczyć z tego, co robi ich rodzina za granicą.

Do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców wpływają liczne skargi przedsiębiorców, którzy chcą wysłać do pracy za granicę cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Powodem problemów okazała się interpretacja art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1231/2010 z 24 listopada 2010 r. rozszerzającego rozporządzenie (WE) nr 883/2004 i rozporządzenie (WE) nr 987/2009 w przypadku obywateli państw trzecich. A to dlatego, że te osoby nie mogą korzystać z dobrodziejstwa koordynacji jedynie ze względu na swoje obywatelstwo. Kluczowym problemem jest bowiem samo określenie legalności pobytu.

A to nie jest takie proste, w przepisach bowiem brak samoistnej definicji „legalnego zamieszkania”. A jednocześnie unijne rozporządzenia nakładają na instytucje ubezpieczeniowe obowiązek kontroli stanu faktycznego. Dopiero po sprawdzeniu można stosować przepisy dotyczące koordynacji, czyli wydać zaświadczenie A1 będące podstawą do pracy w innych krajach UE. Przy czym zarówno przepisy rozporządzeń 883/2004 jak i 98/2009 wskazują, że każdy z przypadków musi być rozpatrywany indywidualnie. Bonusem zaś jest możliwość płacenia niższych składek za takie osoby w Polsce.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane