statystyki

Celnicy mogą zarobić więcej. Jest jeden warunek

autor: Mariusz Szulc04.07.2019, 08:03; Aktualizacja: 04.07.2019, 08:06
Dodatek w podwyższonej wysokości będzie przy tym wypłacany już w miesiącu, gdy rozporządzenie wejdzie w życie. Podwyżka nie obejmie jednak celników opiekujących się psami, które zostały już wycofane ze służby.

Dodatek w podwyższonej wysokości będzie przy tym wypłacany już w miesiącu, gdy rozporządzenie wejdzie w życie. Podwyżka nie obejmie jednak celników opiekujących się psami, które zostały już wycofane ze służby.źródło: ShutterStock

Prawie 150 zł więcej będzie mógł otrzymać co miesiąc funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej będący opiekunem psa służbowego. Tak wynika z najnowszego projektu Ministerstwa Finansów.

Dokument ma znowelizować rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 24 lutego 2017 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 414). Zgodnie z jego par. 4 jeden z wymienionych w nim dodatków przysługuje za opiekę nad psem służbowym. Resort zauważył jednak, że wizja otrzymania dodatku w obecnej wysokości wcale nie zachęca funkcjonariuszy do podjęcia opieki nad czworonożnym kolegą ze służby. To zaś jest o tyle problematyczne, że w perspektywie najbliższych lat fiskus chce w większym stopniu postawić na wykorzystanie psów w kontrolach. To zaś oznacza, że w 2022 r. w KAS powinno działać 222 celników opiekujących się psami służbowymi (obecnie jest ich 168).

Inwestycja w czworonogi ma się zwrócić, bo dzięki doskonałemu węchowi mogą być one przydatne przy wykrywaniu przestępstw i wykroczeń akcyzowych, np. przemytu wyrobów tytoniowych. Ale niezależnie od tego pomogą też wykryć przemyt środków odurzających czy waluty – uzasadniają projektodawcy.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Leszek Z(2019-07-08 07:14) Zgłoś naruszenie 10

  Drogi kolego Celniku . To państwo - to nigdy nie myślał normalnymi kategoriami. Popatrz co zrobiono w 2016 roku? Podczas zmiany władzy z Policji i innych służb zwolniono lub wydalono - najbardziej wartościowych ludzi ( w wieku 40-45 lat życia - mających po 25-30 lat pracy) jak przyczyna ? = Służyli poprzedniej władzy.

  Odpowiedz
 • Celnik(2019-07-05 11:36) Zgłoś naruszenie 10

  W 2011 roku zdałem egzamin na przewodnika psa. Za niecaly rok, jak już miałem psa dostać weszło zarządzenie z MF, że przewodnik musi być poniżej 50 roku życia. Miałem wtedy 53, dom z ogrodem. Byłem i jestem wysportowany. Uwielbiam duże psy. Pisalem, że jestem gotów zdać test sprawnościowy, ale nawet nikt nie raczył odpowiedzieć, choćby nawet przez grzeczność. Wskazywałem, że dyskryminacja ze względu na wiek jest wbrew konstytucji. W chwili obecnej mój hipotetyczny pies byłby już w 7 roku służby. Służba celna jest stara. Na zachodzie Polski większość pow. 50. Skąd wziąć przewodników?

  Odpowiedz
 • To każdy bierze po 10 psów(2019-07-04 20:29) Zgłoś naruszenie 00

  Ech jak to łatwo dorobić KASE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane