statystyki

Urzędy pracy przestaną profilować bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska13.06.2019, 07:36; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:44
bezrobotny

Mimo likwidacji profilowania pracownik PUP będzie tak jak do tej pory opracowywał indywidualny plan działania (IPD) w stosunku do każdej rejestrującej się osoby. Będzie miał na to 60 dni.źródło: ShutterStock

Pośredniaki nie będą już musiały dzielić osób szukających zatrudnienia na trzy grupy, co da im większą swobodę w stosowaniu instrumentów aktywizacji zawodowej.

Stanie się tak dzięki wchodzącej jutro w życie ustawie z 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. poz. 986). Przewiduje ona rezygnację z wprowadzonego w maju 2014 r. obowiązku przydzielania każdego bezrobotnego do jednego z trzech profili pomocy. Odbywa się to na podstawie specjalnego wywiadu przeprowadzanego z osobą rejestrującą się w powiatowym urzędzie pracy (PUP). Jednocześnie do każdego profilu przypisane są określone działania aktywizacyjne, jakie mogą zostać wobec bezrobotnego podjęte.

Nowelizacja ustawy jest bezpośrednio związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 6 czerwca 2018 r. (sygn. akt K 53/16), który zakwestionował część przepisów regulujących sposób przeprowadzania profilowania i wyznaczył rok czasu na ich poprawienie. Przy czym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło w ogóle zrezygnować z tej procedury. Na podjęcie takiej decyzji wpłynęło głównie to, że profilowanie bezrobotnych budziło wiele wątpliwości i było krytycznie oceniane zarówno przez PUP, które wskazywały, że jest mało przydatną procedurą, jak i część ekspertów czy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak przygotować się do kontroli >>>>


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • cd1(2019-06-16 14:25) Zgłoś naruszenie 01

    Nawet jeden bezrobotny to ludzka tragedia i kompromitacja Państwa a jednoczesne utrzymywanie postkomunistycznych starców na Urzędach to kpina z Narodu albo Urzędnikom podnieść wiek emerytalny albo zgodnie z ustawą po osiągnięciu wieku emerytalnego niech idą na swoją działalność gospodarczą- wielu z nich to zwyczajni kamienicznicy z urzędniczymi pensjami obciążającymi budżet i blokujący wymianę pokoleniową.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane