statystyki

Urzędy pracy przestaną profilować bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska13.06.2019, 07:36; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:44
bezrobotny

Mimo likwidacji profilowania pracownik PUP będzie tak jak do tej pory opracowywał indywidualny plan działania (IPD) w stosunku do każdej rejestrującej się osoby. Będzie miał na to 60 dni.źródło: ShutterStock

Pośredniaki nie będą już musiały dzielić osób szukających zatrudnienia na trzy grupy, co da im większą swobodę w stosowaniu instrumentów aktywizacji zawodowej.

Stanie się tak dzięki wchodzącej jutro w życie ustawie z 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. poz. 986). Przewiduje ona rezygnację z wprowadzonego w maju 2014 r. obowiązku przydzielania każdego bezrobotnego do jednego z trzech profili pomocy. Odbywa się to na podstawie specjalnego wywiadu przeprowadzanego z osobą rejestrującą się w powiatowym urzędzie pracy (PUP). Jednocześnie do każdego profilu przypisane są określone działania aktywizacyjne, jakie mogą zostać wobec bezrobotnego podjęte.

Nowelizacja ustawy jest bezpośrednio związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 6 czerwca 2018 r. (sygn. akt K 53/16), który zakwestionował część przepisów regulujących sposób przeprowadzania profilowania i wyznaczył rok czasu na ich poprawienie. Przy czym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło w ogóle zrezygnować z tej procedury. Na podjęcie takiej decyzji wpłynęło głównie to, że profilowanie bezrobotnych budziło wiele wątpliwości i było krytycznie oceniane zarówno przez PUP, które wskazywały, że jest mało przydatną procedurą, jak i część ekspertów czy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak przygotować się do kontroli >>>>


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • cd1(2019-06-16 14:25) Zgłoś naruszenie 01

    Nawet jeden bezrobotny to ludzka tragedia i kompromitacja Państwa a jednoczesne utrzymywanie postkomunistycznych starców na Urzędach to kpina z Narodu albo Urzędnikom podnieść wiek emerytalny albo zgodnie z ustawą po osiągnięciu wieku emerytalnego niech idą na swoją działalność gospodarczą- wielu z nich to zwyczajni kamienicznicy z urzędniczymi pensjami obciążającymi budżet i blokujący wymianę pokoleniową.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane