statystyki

Urlop macierzyński i zatrudnienie w tym samym czasie to nie zawsze pozorność umowy

autor: Marcin Nagórek06.06.2019, 09:33; Aktualizacja: 06.06.2019, 10:00
Umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, a przez to nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, gdy obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a pracodawca nie będzie z niej korzystać.

Umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, a przez to nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, gdy obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a pracodawca nie będzie z niej korzystać.źródło: ShutterStock

Mój pracownik został zgłoszony do ubezpieczeń od 1 marca 2019 r., a następnego dnia wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński z tytułu adopcji dziecka. ZUS stwierdził jednak w decyzji, że zatrudnienie było pozorne – tylko w celu wyłudzenia świadczeń. Jako argument podano, że zgłoszenie do ubezpieczeń i wniosek o urlop macierzyński odbyło się w tym samym czasie. Czy można podważyć decyzję ZUS? Nie ma chyba zakazu przechodzenia na zasiłek macierzyński następnego dnia po zgłoszeniu?

Zgadza się, nie ma takiego zakazu i pracownik jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego już od pierwszego dnia ubezpieczenia. Zacznijmy jednak od podstaw prawnych. Z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają pracownicy od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Jak wynika zaś z art. 22 par. 1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na gruncie tych przepisów ukształtowało się bogate orzecznictwo sądowe, w którym akcentuje się podleganie ubezpieczeniom nawet od pierwszego dnia zatrudnienia, lecz – co najważniejsze – dotyczy to tylko rzeczywiście, a nie pozornie wykonywanej pracy. Sam dzień rozpoczęcia korzystana z urlopu macierzyńskiego nie miał znaczenia.

Trzeba się więc zastanowić, co oznacza pozorność umowy. Zgodnie z art. 83 par. 1 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jak podkreśla orzecznictwo, umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, a przez to nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, gdy obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a pracodawca nie będzie z niej korzystać. Oznacza to, że obie strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków. Z kolei w wyroku Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2017 r., sygn. akt III UK 172/16, wskazano, że pozorne zawarcie umowy o pracę nie wiąże się ze świadczeniem pracy w tym sensie, że zatrudnienie w ogóle nie jest wykonywane albo jest wykonywane na innej podstawie niż umowa o pracę (w szczególności na podstawie umowy prawa cywilnego), albo jest wyłącznie pozorowane.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane