statystyki

Unijne przepisy w sprawie dopłat do pensji niepełnosprawnych bez zmian

autor: Michalina Topolewska06.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 06.05.2019, 07:48
Obecne rozporządzenie przestanie obowiązywać 31 grudnia 2020 r. Pracodawcy i osoby niepełnosprawne są więc zainteresowani tym, czy rozpoczęły się już prace nad nowymi przepisami oraz jaki będzie ich kształt.

Obecne rozporządzenie przestanie obowiązywać 31 grudnia 2020 r. Pracodawcy i osoby niepełnosprawne są więc zainteresowani tym, czy rozpoczęły się już prace nad nowymi przepisami oraz jaki będzie ich kształt.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska (KE) chce wydłużyć do końca 2022 r. okres obowiązywania rozporządzenia, które dopuszcza przyznawanie pomocy publicznej pracodawcom w formie dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników na dotychczasowych zasadach.

Tak wynika z odpowiedzi Marka Niechciała, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na interpelację posła Bogdana Rzońcy (nr 30445). Dotyczyła ona zmian w rozporządzeniu KE nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu. Na jego podstawie państwa członkowskie mogą stosować zachęty finansowe dla pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych w formie subsydiowania ich wynagrodzeń. Warunkiem jest, aby dopłata nie przekraczała 75 proc. kosztów płacy, a łączna wysokość uzyskanej przez jedno przedsiębiorstwo pomocy z tego tytułu nie przekraczała 10 mln euro w skali roku.

Obecne rozporządzenie przestanie obowiązywać 31 grudnia 2020 r. Pracodawcy i osoby niepełnosprawne są więc zainteresowani tym, czy rozpoczęły się już prace nad nowymi przepisami oraz jaki będzie ich kształt. Obawiają się, że może powtórzyć się sytuacja sprzed pięciu lat. W przedstawionym wówczas przez KE projekcie rozporządzenia nr 651/2014 zostały zaproponowane rygorystyczne limity wysokości pomocy publicznej, które zakładały, że kraje mogłyby na jeden program wsparcia przeznaczać nie więcej niż 0,01 proc. swojego PKB. W przypadku Polski oznaczałoby to, że zamiast ponad 3 mld zł wydawanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na dopłaty do pensji mogłoby to być tylko 200 mln zł. Wtedy z uwagi na sprzeciw części państw KE wycofała się ze swojej pierwotnej propozycji.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • SON "Podkarpacie"(2019-05-06 15:22) Zgłoś naruszenie 12

    Warto dodać, że ów podkarpacki poseł - autor wystąpienia do UOKiK, od lat działający na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych i ich pracodawców, kandyduje do Parlamentu Europejskiego, by tam – jak deklaruje, zgłosić akces m.in. do Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL). By w ramach tej Komisji działać m.in. na rzecz obligatoryjnego zapewniania niepełnosprawnym pracownikom: opieki medyczno-rehabilitacyjnej oraz wsparcia leczenia i zakupu niezbędnego sprzętu ortopedycznego – jeśli zgłoszą taką potrzebę, a także na rzecz utrzymania obecnych zasad wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych w ramach nowego rozporządzenia o wyłączeniach blokowych GBER (jeśli KE ponowiłaby swe wolno-rynkowe zakusy dot. ograniczenia wsparcia zatrudniania takich osób). Dzięki powyższym - jako Polska, będziemy mieć m.in. wpływ na tworzenie zasad finansowania niezbędnego wsparcia zatrudniania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz szansę wyeksportowania do całej Unii Europejskiej, polskiego modelu godzenia działalności komercyjno-konkurencyjnej z pełnieniem misji społecznej (liczne zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych we w pełni zintegrowanym środowisku pracy, gwarantującym w miarę szybką regenerację zdrowia i sił traconych przez te osoby podczas pracy).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane