statystyki

Płaca minimalna po europejsku. Najważniejsze wymogi dla transportu z niektórych rynków

autor: Kamil Wolański11.04.2019, 08:44; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:49
Płaca minimalna po europejsku. Najważniejsze wymogi dla transportu z niektórych rynków

Płaca minimalna po europejsku. Najważniejsze wymogi dla transportu z niektórych rynkówźródło: ShutterStock

Jakie przepisy obowiązują w Belgii, w Niemczech czy w Holandii?

Ustawa o płacy minimalnej (MiLoG), obowiązująca od 1 stycznia 2015 r., obejmuje wszystkie rodzaje transportu, z wyłączeniem tranzytu, oraz dotyczy kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz innych umów mających taki charakter. Stawka, która wynosi obecnie 9,19 euro za godzinę pracy, waloryzowana jest co dwa lata.

Równolegle do zmiany minimalnego wynagrodzenia od 2019 r. zaczęły również obowiązywać nowe stawki świadczeń wynikające z rozporządzenia SvEV (niemieckie rozporządzenie o składkach na ubezpieczenie społeczne). Wynoszą one miesięcznie 251 euro na wyżywienie oraz 231 euro na zakwaterowanie. W przeliczeniu na dzień jest to odpowiednio 8,37 euro oraz 7,70 euro i takie wartości należy w odpowiednich przypadkach delegowania uwzględnić przy zaliczaniu od 1 stycznia 2019 r. polskich świadczeń na poczet płacy minimalnej na terytorium Niemiec.

Według niemieckich wytycznych wypłata należnego wynagrodzenia powinna nastąpić w uzgodnionym z pracownikiem terminie lub najpóźniej do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu świadczenia pracy. Do przeliczenia płacy minimalnej na złote stosuje się przelicznik według kursu euro podawanego przez Europejski Bank Centralny.

Ponadto istotne jest internetowe zgłoszenie pracownika do Bundesfinanzdirektion West w Kolonii za pośrednictwem strony internetowej (https://www.meldeportal-mindestlohn.de). Obowiązkiem przedsiębiorcy jest także ewidencjonowanie czasu pracy, przechowywanie i udostępnianie dokumentacji przez dwa lata oraz terminowa wypłata wyrównania do wynagrodzenia minimalnego.

W Niemczech kierowca nie ma obowiązku posiadania w pojeździe dokumentów dotyczących zgłoszenia czy potwierdzeń wypłat minimalnych, ale zalecamy, by wyposażony był w druk A1 zaświadczający przynależność do systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce. Należy pamiętać, że sankcje finansowe są bardzo wysokie – w przypadku błędów administracyjnych wynoszą one nawet do 30 tys. euro, a w sytuacji niewypłacenia wynagrodzenia minimalnego nawet do 500 tys. euro. Większość wszystkich kontroli wypłacania płacy minimalnej w Europie to właśnie kontrole przeprowadzane przez niemiecki urząd celny.

Link do niemieckich wytycznych: https://www.zoll.de/EN/Private-individuals/Work/Minimum-conditions-of-employment/minimum-conditions-of-employment_node.html.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane