Co najmniej o 400 zł brutto wzrosną w tym roku wynagrodzenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Porozumienie w tej sprawie Solidarność oraz inne związki zawodowe podpisały z zarządem ZUS 19 marca - informuje Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność.

Gwarantowana podwyżka wyniesie 400 zł brutto. Przewidziane zostały także podwyżki indywidualne i regulacje płacowe w poszczególnych grupach zawodowych. Na te cele przeznaczonych zostanie średnio 100 zł na etat. O wysokości podwyżek uznaniowych zdecydują dyrektorzy poszczególnych oddziałów ZUS w uzgodnieniu z organizacjami związkowymi.

Równocześnie najniższe wynagrodzenie w ZUS wzrośnie do 2800 zł brutto. Jeżeli po podwyżce pracownik nie osiągnie takiej kwoty, dostanie wyrównanie. Miesięczne wynagrodzenie osoby zarabiającej na poziomie płacy minimalnej, która wynosi 2250 zł brutto, będzie wyższe o 550 zł.

– Wreszcie udało się wynegocjować porozumienie, które daje pracownikom konkretne podwyżki. Mamy nadzieję, że sytuacja w ZUS się ustabilizuje i pracownicy przestaną rezygnować z pracy ze względu na niskie płace. Tylko w zeszłym roku z tego właśnie powodu w całym kraju wypowiedzenia złożyło ok. 1500 osób, wśród których było wielu doświadczonych pracowników z długoletnim stażem – mówi Damian Eksterowicz, przewodniczący Solidarności w chorzowskim oddziale ZUS. Przewodniczący podkreśla, że w ostatnim czasie szeregowym pracownikom ZUS lawinowo przybywało nowych obowiązków, najpierw tych związanych z obniżeniem wieku emerytalnego, później m.in. z wejściem elektronicznych L-4, a teraz z przygotowaniami do wypłaty tzw. trzynastych emerytur, jednak w ślad za tym nie szły podwyżki.

Porozumienie wejdzie w życie 1 kwietnia. Pierwszą wyższą wypłatę pracownicy ZUS dostaną na początku maja. Równocześnie na ich konta wpłynie wyrównanie za styczeń, luty i marzec.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zatrudnionych jest ok. 44 tys. pracowników. W chorzowskim oddziale ZUS pracuje ponad 1000 osób.