statystyki

Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz: Pomost między nauką a gospodarką

autor: Paulina Szewioła20.03.2019, 20:00
Głównym celem działalności sieci będzie prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników.

Głównym celem działalności sieci będzie prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników.źródło: ShutterStock

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, która ma zapewnić bardziej efektywną współpracę instytutów badawczych, które wejdą w skład sieci. Stanie się tak przez ujednolicenie mechanizmów zarządzania finansami, ludźmi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej.

W Polsce działa w tej chwili 111 instytutów badawczych, które są nadzorowane przez 16 ministrów. To wpływa na rozproszenie ich potencjału. Niemal jedna trzecia tych jednostek naukowych osiąga wyższe przychody z najmu nieruchomości niż ze sprzedaży usług związanych z pracami badawczo-rozwojowymi. Podobnie sprawa wygląda z patentami. Aż 32 instytuty (28 proc.) w latach 2009–2015 nie uzyskały ani jednego patentu.

Sieć połączy 37 instytutów (teraz w większości podległych Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii), a także Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Za koordynację działań odpowiadać będzie Centrum Łukasiewicz.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane