PPK dla cudzoziemców i Polaków pracujących za granicą

autor: dr Marcin Wojewódka14.03.2019, 10:32; Aktualizacja: 14.03.2019, 12:44
dokumenty

Określenie pracownik delegowany oznacza pracownika, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego UE niż tego, w którym zwyczajowo pracuje.źródło: ShutterStock

Przepisy o pracowniczych planach kapitałowych nie dzielą uczestników ze względu na obywatelstwo. Znaczenia nie będzie miało nawet wykonywanie pracy w naszym kraju, a jedynie podleganie polskim ubezpieczeniom społecznym.

Obowiązek dokonywania wpłat na PPK za cudzoziemców to kolejny przykład, że obywatelstwo pracownika ma coraz mniejsze znaczenie. Zasady uczestnictwa w planie kapitałowym są bowiem takie same i dla Polaków, i dla obcokrajowców. Ale to może oznaczać kilka praktycznych problemów: – W jakim języku powinny być sporządzone dokumenty dotyczące PPK? Czy rezygnacja z uczestnictwa musi być sporządzona po polsku? W końcu przepisy nie wymagają wprost użycia języka polskiego – mówią pracodawcy.

No i jak potraktować cudzoziemca, który wykonuje pracę na rzecz firmy w Polsce, ale przedstawił zaświadczenie A1 o podleganiu ubezpieczeniom w innym kraju? Okazuje się, że taka osoba nie może uczestniczyć w PPK i oszczędzać w ten sposób. Podobna zasada będzie obowiązywała w drugą stronę – praca poza granicami Polski pozwoli na uczestnictwo w PPK, o ile pracownik będzie legitymował się formularzem A1 wystawionym przez ZUS.

Wprowadzane od 2019 r. pracownicze plany kapitałowe (dalej: PPK) są, jak twierdzi strona rządowa, adresowane do ponad 11 mln osób świadczących pracę na podstawie różnych tytułów prawnych. Są to m.in. pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę, niektórzy zleceniobiorcy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, a także członkowie rad nadzorczych. Biorąc pod uwagę globalizację gospodarki, a co za tym idzie – otwartość granic, pracodawcy mogą mieć wątpliwości dotyczące chociażby języka, w jakim powinna być sporządzona umowa o przystąpieniu do PPK z obcokrajowcem, który świadczy pracę na ich rzecz w Polsce. Pytania związane z PPK mogą pojawić się także w przypadku firm delegujących do pracy za granicą.

Jak Polak


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • piotr(2019-04-09 15:29) Zgłoś naruszenie 00

  widomo za granica lepsza kasa. pracowalem z otto w jumbo, zarobilem sobie na dobra podroz

  Odpowiedz
 • Trevis(2019-03-21 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  Wyjeżdżałem z OTTO do Niemiec, odpowiednie warunki i kasa super

  Odpowiedz
 • Ela(2019-03-15 20:36) Zgłoś naruszenie 10

  pracę za granicą trzeba dobrze ogarnąć, ja robię to przez otto bo mam pewność że mnie nikt nie wykiwa, a warunki są tu pewne

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Renulka(2019-03-15 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ja to się tak zastanawiam czy Polak zawsze musi tylko krytykować? Może tak spróbować się wdrożyć w to PPK poczytać https://www.mojeppk.pl/ Zobaczyć przykładem innych krajów jak takie twór dział. W Wielkiej Brytanii to się całkiem sprawdza . Ludzie w taki sposób odkładają pieniądze na przyszłość. Swoją emeryturę sobie wypracujemy a te środki będziemy mieć dodatkowe.Jeszcze powiększone o to co dopłaci pracodawca i państwo.

  Odpowiedz
 • aha(2019-03-14 12:14) Zgłoś naruszenie 10

  Czym się różni oszustwo i kradzież w wykonaniu zwykłego człowieka a wykonaniu rządzących? Bezkarnością. Zwykły złodziej i oszust będzie siedział to kwestia czasu. Twórcy OFE, ustaw podatkowych lub będący w najstarszej legalnej mafii świata - dostaną pomniki i będą o nich śpiewać - co nam np. ks. Jankowski, Bury, Ogień a z żyjących Ojczulek, biskupi, księża i ludzie dojnej zmiany udowodnili. Poprzednie ekipy też brały ale mniej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane