Solidarność chce zmian w ustawie o rehabilitacji

autor: Michalina Topolewska07.03.2019, 08:17; Aktualizacja: 07.03.2019, 08:17
pieniądze

Poza podstawową kwotą dofinansowania do wynagrodzenia, wynoszącą 450 zł, 1125 zł lub 1800 zł w zależności od stopnia niepełnosprawności, pracodawcy przysługuje dodatkowo 600 zł miesięcznie, o ile pracownik ma jedno z wymienionych w nim schorzeń, np. epilepsję, chorobę psychiczną lub jest niewidomy.źródło: ShutterStock

Związek zamierza ratować chroniony rynek pracy przed marginalizacją. Domaga się m.in., by podnieść dopłaty do pensji osób ze schorzeniami specjalnymi.

Propozycjami Solidarności zajmie się Rada Dialogu Społecznego (RDS). Taką decyzję podjęło prezydium rady w związku z wnioskiem skierowanym przez przewodniczącego Piotra Dudę. Zdaniem Solidarności na przestrzeni ostatnich lat dochodzi do stopniowej degradacji zakładów pracy chronionej (ZPChr), w tym spółdzielni inwalidów i niewidomych. Systematycznie maleje zarówno liczba przedsiębiorstw, jak i zatrudnionych w nich osób. Jest to o tyle niepokojące, że to właśnie chroniony rynek pracy jest często jedynym miejscem, gdzie osoby z najcięższymi dysfunkcjami zdrowotnymi mają szansę na podjęcie zatrudnienia.

Dlatego, aby zatrzymać ten trend, Solidarność proponuje cztery konkretne zmiany w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2019-03-08 15:22) Zgłoś naruszenie 40

  A może Ktoś zauważy ten problem: W 1996r nastapiła zmiana KP -wprowadzono „Urlopy Proporcjonalne” -ale jest dla mnie logiczne, że mogła dotyczyć ona tylko nowo zatrudnianych a wobec dotychczasowych zatrudnionych tylko wówczas - jeżeli dotychczasowym pracownikom którzy w starym stanie prawnym nabyli Urlopy za pierwszy rok pracy dopiero Po Roku Pracy (udzielono) najpierw urlopu w danym roku ale zawsze de fakto za poprzedni (gdyż ten pierwszy był tak udzielony i stąd następstwa ) a dopiero można było mówić o bieżącym urlopie proporcjonalnym. To jest identycznie jak z wynagrodzeniem płaconym z dołu .Najpierw rozliczamy przy odejściu pracownika za ostatni przepracowany cały miesiąc i następnie wyrównujemy za przepracowane dni w miesiącu odejścia.--Z podziwem spostrzegam jak to 40 milionowy Naród z licznymi Związkami Zawodowymi --Rządy RP a przez to firm kiedyś w większości Uspołecznionych w tym temacie zrobiły przy pomocą środków masowego przekazu w "konia "wmawiając Im ze tak nie jest i że Urlop należy się tylko przy zwalnianiu każdemu ale tylko w proporcjonalnym wymiarze ( co jest prawdą wobec osób które przy przyjmowaniu otrzymały już proporcjonalny urlop) a co jest tylko częściową wygodna/oszczędną dla Rządów RP i firmami którymi faktycznie władają -prawdą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dość juz tego.(2019-03-12 12:06) Zgłoś naruszenie 20

  Na Osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy abyś PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się Związkowcy -wpłyńcie na : Prawo i Sprawiedliwość gdyż ta nazwa do czegoś zobowiązuje.

  Odpowiedz
 • Dość juz tego...(2019-03-12 12:02) Zgłoś naruszenie 00

  Na Osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem pracy chodzą do pracy abyś PiS ze środków emerytalnych za szkodliwe i nieb warunki pracy ukradzionych wstecznie ta Ustawą , miał czym dzielić . Opamiętajcie sie Związkowcy -wpłyńcie na . Prawo i Sprawiedliwość gdyż ta nazwa do czegoś zobowiązuje. Starzy do pracy abyś PiS miał czym dzielić . Opamiętajcie się. Nazwa Prawo i Sprawiedliwość do czegoś zobowiązuje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane