statystyki

Błąd co do rodzaju umowy o pracę podważa jej rozwiązanie

autor: Łg07.02.2019, 11:12; Aktualizacja: 07.02.2019, 11:13
Pracownik, który nie wie, że jego kontrakt przekształcił się w ten na czas nieokreślony, jest chroniony przed konsekwencjami działań, jakie podejmie.

Pracownik, który nie wie, że jego kontrakt przekształcił się w ten na czas nieokreślony, jest chroniony przed konsekwencjami działań, jakie podejmie.źródło: ShutterStock

Pracownik nie zdaje sobie sprawy, że jego umowa o pracę na czas określony przekształciła się już w tę bezterminową. Zgadza się na rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron. Czy może je później podważać z uwagi na brak świadomości co do rodzaju umowy łączącej go z firmą?

Zawarcie między tymi samymi stronami umowy na czas określony przekraczającej 33 miesiące lub czwartego z kolei takiego kontraktu powoduje, że z mocy prawa – a więc bez konieczności składania odrębnych oświadczeń woli przez strony – umowa przekształci się w tę na czas nieokreślony. W takiej sytuacji mamy do czynienia z fikcją prawną, której konsekwencją jest trwanie umowy o pracę aż do jej rozwiązania, mimo przekonania stron stosunku pracy (lub jednej z nich), że umowa zawarta na czas określony rozwiązała się z upływem wyznaczonego przez strony terminu.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane