statystyki

Przejście z całego na pół etatu nie jest utratą dochodu

autor: Michalina Topolewska05.12.2018, 07:23; Aktualizacja: 05.12.2018, 07:57
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który rozpatrywał skargę dotyczącą 500+.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który rozpatrywał skargę dotyczącą 500+.źródło: ShutterStock

W przypadku zmniejszenia wymiaru zatrudnienia skutkującego obniżeniem wynagrodzenia za pracę nie dochodzi do utraty dochodu w rozumieniu przepisów, na podstawie których przyznawane jest świadczenie wychowawcze.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który rozpatrywał skargę dotyczącą 500+. Matka złożyła wniosek o przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko w rodzinie, ale gmina wydała decyzję negatywną z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego. Zdaniem kobiety gmina nieprawidłowo ustaliła sytuację dochodową jej rodziny, bo nie uwzględniła tego, że ojciec dziecka od lutego 2014 r. do 31 października 2015 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od 1 listopada 2015 r. do 31 maja 2017 r. na pół etatu. W efekcie otrzymywał w tym czasie niższe wynagrodzenie, co powinno być potraktowane jako utrata dochodu.

Jednak samorządowe kolegium odwoławcze (SKO), do którego odwołała się matka, stwierdziło, że gmina obliczyła dochód jej rodziny w prawidłowy sposób. Zdaniem organu w jej sytuacji nie zachodzi przesłanka utraty dochodu określona w art. 2 pkt 19 lit. c ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134), którą jest utrata zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Matka zaskarżyła tę decyzję do WSA, zarzucając kolegium niewłaściwą wykładnię wspomnianego przepisu, sprowadzającą się do uznania, że utrata zatrudnienia oznacza wyłącznie zaprzestanie świadczenia pracy na rzecz konkretnego pracodawcy. Argumentowała też, że zasady uwzględniania straty dochodów mają służyć ustaleniu rzeczywistej ich wysokości, a w przypadku jej rodziny doszło do ich obniżenia z powodu zmniejszenia wynagrodzenia po zmianie warunków zatrudnienia ojca dziecka.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Inspektor(2018-12-05 10:30) Zgłoś naruszenie 41

  "W efekcie otrzymywał w tym czasie niższe wynagrodzenie, co powinno być potraktowane jako utrata dochodu." Mamusia miała racje ,--jezeli wskutek tego faktycznie zmniejszył sie okreslony próg przychodu..Ludzie troszke rozumu...własnie od tego sa przepisy : Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia ...

  Odpowiedz
 • Zniesmaczony(2018-12-05 19:06) Zgłoś naruszenie 21

  Przepis został tak skonstruowany, gdyż sporo osób celowo zmniejszała wymiar etatu by otrzymać świadczenie. Oczywiście obniżenie wymiaru czasu pracy było tylko fikcyjne. Osobiście uważam, że te 500 zł powinni dołożyć do wypłaty, albo być dla rodziców, którzy pracują na cały etat. Szara strefa zmniejszona od razu. Nie jak teraz fikcja na 1/8 etatu. Mój mistrz miał 1/32 etatu.

  Odpowiedz
 • Polska to kraj sprawiedliwości społecznej :)))))))(2018-12-06 19:27) Zgłoś naruszenie 10

  Nie chce ci się robić niczego prócz dzieci - dostaniesz pieniądze od państwa. Chce ci się robić - to będzies robił na tych którym się robić nie chce. Oto polityka tego państwa.

  Odpowiedz
 • Jak ja żałuję, że nie wyemigrowałem do USA(2018-12-06 07:14) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego jedynacy są dyskryminowani? Dlaczego mamy płacić na dzieci, skoro nie wiemy czy nie wyemigrują albo nie wyrosną na pasożytów? Gdybym stworzył wielodzietną rodzinę patologiczną, to państwo by mnie utrzymywało. No po prostu świetna motywacja, żeby tu pracować.

  Odpowiedz
 • Borys (2018-12-05 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  Wg mnie w tym przypadku dochód nie został utracony lecz zmniejszony Gmina więc dobrze to zinterpretowala Jednak biorąc pod uwagę wys dochodu na pół etatu który jednak przekracza wyznaczone min w świetle przepisów 500zl się nie należy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane