statystyki

Bezrobotni mniej wybredni

autor: Janusz K. Kowalski27.11.2018, 08:20; Aktualizacja: 27.11.2018, 08:22
praca, rekrutacja, bezrobotny

praca, rekrutacja, bezrobotnyźródło: ShutterStock

Spada liczba zarejestrowanych osób bez zajęcia, które odmawiają przyjęcia pracy oferowanej przez pośredniak.

We wrześniu urzędy pracy wykreśliły z rejestru bezrobotnych 5,3 tys. osób, które odmówiły bez uzasadnienia podjęcia oferowanego im zatrudnienia lub innej formy pomocy. To aż o 35 proc. mniej niż przed rokiem. Podobnie było w poprzednich miesiącach.

Skąd te spadki? To efekt dobrej koniunktury gospodarczej, która sprawia, ze pracodawcy tworzą na potęgę nowe etaty – w pierwszym półroczu powstało 426 tys. nowych miejsc pracy, czyli o 9 proc. więcej niż przed rokiem. I często trudno firmom znaleźć chętnych do pracy. To splot kilku czynników: demograficznych – społeczeństwo się starzeje, ekonomicznych – mamy dobrą koniunkturę, a w dodatku nasz rynek pracy został przez ostatnie kilkanaście lat w dużym stopniu ogołocony z ludzi, którzy pojechali zarabiać do innych krajów. Obecnie szacuje się, że na emigracji przebywa ponad 2,5 mln rodaków.

Przy tych brakach pracodawcy są zmuszeni do podnoszenia wynagrodzeń. Dotyczy to również ofert pracy kierowanych do pośredniaków. Wcześniej trafiały tam najmarniejsze, w których proponowano minimalne wynagrodzenie. Teraz to się zmienia. – Szukający pracy bezrobotni mogą coraz częściej znaleźć w urzędach pracy etaty z pensją, która spełnia ich oczekiwania. Dlatego osób, które odmawiają ich przyjęcia, jest coraz mniej – ocenia prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (2)

  • Zbyszek(2018-11-27 16:39) Zgłoś naruszenie 30

    Mnie Urząd Pracy z Kaliszu w moim zawodzie konserwatora urządzeń dźwigowych zaproponował bombową pracę 1530 zł netto. Zadzwoniłem do pracodawcy z pytaniem czy ta propozycja jest serio.Była na serio,po roku możliwa podwyżka 100 zł.

    Odpowiedz
  • 3r4cfr3(2018-11-27 09:40) Zgłoś naruszenie 30

    A próbowaliście się zarejestrować. Konia z rzędem, komu się to uda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane