statystyki

Coraz mniej Polaków chce wyjeżdżać do pracy za granicę

autor: Janusz K. Kowalski05.11.2018, 08:51; Aktualizacja: 05.11.2018, 09:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wśród prawie 17,2 mln osób pracujących i bezrobotnych zaledwie 88 tys. było w II kw. br. zainteresowanych podjęciem pracy w innym kraju Unii Europejskiej – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. To o 20 proc. proc. mniej niż przed rokiem. Po raz pierwszy wśród zainteresowanych pracą za granicą więcej jest mających zajęcie niż bezrobotnych.

– Spadek liczby chętnych do pracy na Zachodzie jest zrozumiały, ponieważ bezrobocie jest najniższe od ponad ćwierć wieku i nie ma problemów ze znalezieniem dobrze płatnego zajęcia – ocenia prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zaskakujące jest jednak to, że według danych GUS w II kw. wśród osób zainteresowanych pracą za granicą więcej było takich, które pracują (51 tys.) niż bezrobotnych (37 tys.). Wcześniej relacje były odwrotne.

Liczba pracowników rozglądających się za etatem za granicą była o 55 proc. większa niż przed rokiem. – To przede wszystkim osoby rozczarowane wynagrodzeniami, głównie w mikroprzedsiębiorstwach i małych firmach. Bo choć płace dość szybko rosną, to nadal są zdecydowanie niższe niż w starych krajach Unii – wyjaśnia prof. Wiśniewski.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • alka(2018-11-08 17:21) Zgłoś naruszenie 10

    Wsród moich znajomych raczej więcej. Głównie do Irlandii Niemiec i Holandii. W Oss sama załatwiłam przez otto pracę paru znajomym bo warunki oferowane znacznie lepsze i można coś zobaczyć i odłożyć kasy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ela(2018-11-07 08:40) Zgłoś naruszenie 01

    No i bardzo dobrze,bo ci ,którzy wyjeżdżali myśleli,że pieniądze leżą na ulicy,a okazało się ,że tam też trzeba ciężko pracować,prawda?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane