statystyki

Masz umowę na czas określony? Być może od jutra, będzie ona na stałe

21.11.2018, 06:00; Aktualizacja: 21.11.2018, 06:04
umowa

Z punktu widzenia firm sprawdziła się też zasada, zgodnie z którą nie muszą one stosować limitów zatrudnienia na czas określony, jeśli wskażą obiektywne przyczyny, które to uzasadniająźródło: ShutterStock

Od 22 listopada niektóre umowy na czas określony mogą się przekształcić w bezterminowe kontrakty. Nie wywołało to paniki w działach kadrowych ani masowych zwolnień.

Możliwe przekształcenia to skutek nowelizacji kodeksu pracy, która weszła w życia 22 lutego 2016 r. Przewiduje ona, że pracodawca może zatrudniać daną osobę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące (36 miesięcy wraz z okresem próbnym). W tym czasie firma może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy terminowe. Jeśli przekroczony zostanie którykolwiek z tych limitów, kontrakt – z mocy prawa – przekształci się w umowę na czas nieokreślony. W przypadku terminowego zatrudnienia, które trwało już w momencie wejścia w życie zmian (czyli 22 lutego 2016 r.) i jest do tej pory kontynuowane, maksymalny 33-miesięczny limit upłynie 21 listopada 2018 r. Od 22 listopada 2018 r. obie strony będzie już łączyła umowa na czas nieokreślony.

– Termin ten nie wywołuje szczególnego zainteresowania w firmach. Pracodawcy chyba przyzwyczaili się już do nowych zasad zatrudnienia na czas określony – tłumaczy dr Magdalena Zwolińska, adwokat i partner w kancelarii NGL Legal.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane