statystyki

Masz umowę na czas określony? Być może od jutra, będzie ona na stałe

21.11.2018, 06:00; Aktualizacja: 21.11.2018, 06:04
umowa

Z punktu widzenia firm sprawdziła się też zasada, zgodnie z którą nie muszą one stosować limitów zatrudnienia na czas określony, jeśli wskażą obiektywne przyczyny, które to uzasadniająźródło: ShutterStock

Od 22 listopada niektóre umowy na czas określony mogą się przekształcić w bezterminowe kontrakty. Nie wywołało to paniki w działach kadrowych ani masowych zwolnień.

Możliwe przekształcenia to skutek nowelizacji kodeksu pracy, która weszła w życia 22 lutego 2016 r. Przewiduje ona, że pracodawca może zatrudniać daną osobę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące (36 miesięcy wraz z okresem próbnym). W tym czasie firma może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy terminowe. Jeśli przekroczony zostanie którykolwiek z tych limitów, kontrakt – z mocy prawa – przekształci się w umowę na czas nieokreślony. W przypadku terminowego zatrudnienia, które trwało już w momencie wejścia w życie zmian (czyli 22 lutego 2016 r.) i jest do tej pory kontynuowane, maksymalny 33-miesięczny limit upłynie 21 listopada 2018 r. Od 22 listopada 2018 r. obie strony będzie już łączyła umowa na czas nieokreślony.

– Termin ten nie wywołuje szczególnego zainteresowania w firmach. Pracodawcy chyba przyzwyczaili się już do nowych zasad zatrudnienia na czas określony – tłumaczy dr Magdalena Zwolińska, adwokat i partner w kancelarii NGL Legal.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane