Coraz mniej Polaków chce wyjeżdżać do pracy za granicę

autor: Janusz K. Kowalski05.11.2018, 08:51; Aktualizacja: 05.11.2018, 09:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wśród prawie 17,2 mln osób pracujących i bezrobotnych zaledwie 88 tys. było w II kw. br. zainteresowanych podjęciem pracy w innym kraju Unii Europejskiej – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. To o 20 proc. proc. mniej niż przed rokiem. Po raz pierwszy wśród zainteresowanych pracą za granicą więcej jest mających zajęcie niż bezrobotnych.

– Spadek liczby chętnych do pracy na Zachodzie jest zrozumiały, ponieważ bezrobocie jest najniższe od ponad ćwierć wieku i nie ma problemów ze znalezieniem dobrze płatnego zajęcia – ocenia prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zaskakujące jest jednak to, że według danych GUS w II kw. wśród osób zainteresowanych pracą za granicą więcej było takich, które pracują (51 tys.) niż bezrobotnych (37 tys.). Wcześniej relacje były odwrotne.

Liczba pracowników rozglądających się za etatem za granicą była o 55 proc. większa niż przed rokiem. – To przede wszystkim osoby rozczarowane wynagrodzeniami, głównie w mikroprzedsiębiorstwach i małych firmach. Bo choć płace dość szybko rosną, to nadal są zdecydowanie niższe niż w starych krajach Unii – wyjaśnia prof. Wiśniewski.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • ela(2018-11-07 08:40) Zgłoś naruszenie 01

    No i bardzo dobrze,bo ci ,którzy wyjeżdżali myśleli,że pieniądze leżą na ulicy,a okazało się ,że tam też trzeba ciężko pracować,prawda?

    Odpowiedz
  • alka(2018-11-08 17:21) Zgłoś naruszenie 10

    Wsród moich znajomych raczej więcej. Głównie do Irlandii Niemiec i Holandii. W Oss sama załatwiłam przez otto pracę paru znajomym bo warunki oferowane znacznie lepsze i można coś zobaczyć i odłożyć kasy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane