statystyki

Bycie wspólnikiem nie wyklucza etatu

autor: Michał Culepa18.10.2018, 20:00
Sprawa miała kilka wątków, ale przede wszystkim dotyczyła kwestii podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która przez pewien czas była zatrudniona jako pracownik (tyle że na podstawie nieważnej umowy o pracę).

Sprawa miała kilka wątków, ale przede wszystkim dotyczyła kwestii podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która przez pewien czas była zatrudniona jako pracownik (tyle że na podstawie nieważnej umowy o pracę).źródło: ShutterStock

Dopuszczenie do wykonywania obowiązków pracownika, który ma też udziały w spółce, powoduje, że podpisana z nim umowa o pracę staje się skutecznie zawarta.

Sprawa miała kilka wątków, ale przede wszystkim dotyczyła kwestii podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która przez pewien czas była zatrudniona jako pracownik (tyle że na podstawie nieważnej umowy o pracę). Jerzy W. miał firmę od początku lat 90. Pod koniec 2001 r. został powołany w skład zarządu jednego z towarzystw budownictwa społecznego. TBS funkcjonujący jako spółka z o.o. miał kilkuosobowy zarząd, a Jerzy W. miał w nim udziały odpowiadające ok. 12 proc. kapitału spółki.

Po powołaniu mężczyzny do zarządu prezes TBS zawarł z nim umowę o pracę na stanowisku wiceprezesa spółki. Funkcję tę mężczyzna wykonywał przez trzy lata, przez pewien czas pobierając z tego tytułu wynagrodzenie. Umowie tej sprzeciwiła się jednak rada nadzorcza TBS, nakazując uchwałą zmianę warunków pracy i płacy Jerzego W., do czego wkrótce potem doszło.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane