statystyki

Wielość zaległych urlopów może świadczyć nawet o przestępstwie

autor: Sebastian Kryczka29.09.2018, 18:00; Aktualizacja: 30.09.2018, 13:30
Kalendarz

Niezależnie od tego, czy powodem przesunięcia urlopu były potrzeby pracodawcy czy sytuacje losowe, w jakich znalazł się pracownik, uniemożliwiające skorzystanie z urlopu zgodnie z przeznaczeniem, niewykorzystany w danym roku wypoczynek nie przepada. Przechodzi na rok kolejny, stając się urlopem zaległym.źródło: Materiały Prasowe

Kilku pracowników z różnych względów ma zaległy urlop. Pracodawca zamierza umożliwić wykorzystanie wypoczynku do końca września, ale pod warunkiem, że nie będzie to kolidowało z zapewnieniem prawidłowej organizacji pracy. Zastanawia się, czy w razie wystąpienia okoliczności nieprzewidzianych w chwili udzielania takiego zaległego urlopu będzie mógł odwołać pracownika z wypoczynku? Czy nieudzielenie urlopu zaległego do końca września może być podstawą do postawienia zarzutu wykroczenia lub przestępstwa?

Prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego zalicza się do podstawowych uprawnień pracowniczych. Jest to prawo niezbywalne, którego nie można się zrzec ani przenieść na inną osobę. Właściwa realizacja przepisów o urlopach wypoczynkowych, w tym zachowanie prawidłowości podziału urlopu na części, jak również udzielanie urlopu w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, gwarantują optymalny poziom odpoczynku – w granicach określonych przez prawo pracy.

Przesunięcie

W typowych sytuacjach wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni. Pracownik ma obowiązek wykorzystywać go w naturze, a pracodawca udzielać go w roku kalendarzowym, w którym zatrudniony nabył do niego prawo. Jednak taki ideał nie zawsze jest możliwy do realizacji. W praktyce mogą mieć bowiem miejsce okoliczności uniemożliwiające wykorzystanie całej puli urlopowej należnej na dany rok. Przyczyny tego są zróżnicowane. Najbardziej typową sytuacją, która powoduje obowiązkowe przesunięcie urlopu, jest czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby. Do przyczyn, które mogą powodować niemożność wykorzystania urlopu w danym roku kalendarzowym, zalicza się również: odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, powołanie na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe na czas do trzech miesięcy. Są to obligatoryjne przyczyny przesunięcia urlopu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • To jest juz normalne(2018-09-29 22:48) Zgłoś naruszenie 340

  U mnie w firmie pracodawca ma stale zalegająca załoge z Urlopem. Po prostu zatrudnia tak mało pracowników a ruch ciagły. To się już stało normą w firmach państwowych. O jakim więc prawie i praworządności rozmaw3iamy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Realista(2018-09-30 10:47) Zgłoś naruszenie 1011

  Już czekam aż Morawiecki wprowadzi podatek od urlopu. Masz ponad 7 dni urlopu?? to twoje pieniądze z nadgodzin polecą na koszt państwa!! Ale Hej! Zaraz! Już tak jest! Nawet gorzej, nie muszę mieć urlopu, a i tak mi wezmą hajs z nadgodzin, rzecz jasna dzięki miłościwie nam podatkującemu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dorota(2018-09-30 20:47) Zgłoś naruszenie 71

  U nas 3 osoby odpowiadają za 3 zmiany. Brak jednej powoduje że pozostali robią po 12. Urlop możemy tylko wykorzystać jak firma ma przestój wakacyjny 2 tygodnie lub świąteczny 3-4 dni w roku. W sumie mam prawie 60 dni zaległego urlopu którego nie mam jak wybrać. Czekam aż w końcu zmieni się ta sytuacja.

  Odpowiedz
 • Pracownik 3lata bez urlopu(2018-10-01 10:26) Zgłoś naruszenie 40

  Pracodawcy nie chcą dawać urlopów, kombinacje pracodawców przebrazajsa się wręcz w niewolnictwo 21wieku. Zrozumcie w ponad 80%przypadkow to pracodawca nie zgadza się na urlop używa kombinacji by nie puścić pracownika na urlop.

  Odpowiedz
 • Marika(2018-09-30 18:45) Zgłoś naruszenie 31

  A jak ten urlop mają wykorzystać sprzątaczki jest nas 9 i musimy brać zastępstwa nieplatne jedna za drugą a każda ma po 20lub 26dni urlopu brakuje nam roku żeby wszystkie wykorzystały urlopy tak się dzieje w firmach sprzedających a jak se osoby z grupą to mają dodatkowy urlop i brakuje już kalendarza na zwykłe urlopu a spróbuj nie wziąść zastępstwa-----odpowiedź chyba sama się nasowa

  Odpowiedz
 • j23(2018-10-01 16:47) Zgłoś naruszenie 01

  Mundurowi maja tak wiele i za nic urlopu tzw. dziadkowe, ze nie wykorzystują ich, i idąc na emeryturę biorą potężną kasę. Po co więc dawać wymyślone urlopu? To są przywileje dla bogaczy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane