statystyki

Pogranicznicy walczą z przemytem ludzi przez Polskę. Będzie więcej kontroli w agencjach zatrudnienia

autor: Tomasz Żółciak08.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:05
Od przedstawicieli SG słyszymy, że praktycznie nie ma miesiąca, by któraś z jednostek nie rozbiła grupy przestępczej udającej agencję.

Od przedstawicieli SG słyszymy, że praktycznie nie ma miesiąca, by któraś z jednostek nie rozbiła grupy przestępczej udającej agencję.źródło: ShutterStock

Co piąty cudzoziemiec, podejmując pracę, narusza prawo. Straż Graniczna wzmaga kontrole agencji zatrudnienia, z których część przerzuca cudzoziemskich pracowników nad Wisłę i do krajów strefy Schengen.

„Straż Graniczna od dłuższego czasu dostrzega ryzyko, jakie może wynikać z działalności agencji pośrednictwa pracy, których rzeczywistym zamiarem jest wyłącznie ułatwianie wjazdu i pobytu cudzoziemcom na terytorium RP, a nie zaspokajanie potrzeb polskich pracodawców” – tak odpowiedziało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na jedną z interpelacji poselskich dotyczących nielegalnego sprowadzania imigrantów do Polski. Resort wskazał również, że w związku z tym kontrola agencji pośrednictwa pracy została zapisana przez komendanta głównego Straży Granicznej jako jeden z priorytetów działania tej formacji w 2018 r.

Jak jednak wynika z danych, które na naszą prośbę przygotowała Straż Graniczna (SG), częstotliwość kontroli zwiększano od dawna. W 2016 r. funkcjonariusze sprawdzili 70 agencji pośrednictwa pracy. Rok później już 151, a w pierwszym półroczu 2018 r. – 98.

– Kontrole rzeczywiście się zintensyfikowały. Od około pół roku zatrudniamy 1–2 pracowników biurowych tylko po to, by obsługiwać te kontrole – mówi Krzysztof Inglot, prezes firmy Personnel Service specjalizującej się w rekrutacji obcokrajowców na potrzeby polskich pracodawców. – Te działania SG są obciążające, ale jak rozumiem niezbędne – dodaje.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane