statystyki

Pogranicznicy walczą z przemytem ludzi przez Polskę. Będzie więcej kontroli w agencjach zatrudnienia

autor: Tomasz Żółciak08.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:05
Od przedstawicieli SG słyszymy, że praktycznie nie ma miesiąca, by któraś z jednostek nie rozbiła grupy przestępczej udającej agencję.

Od przedstawicieli SG słyszymy, że praktycznie nie ma miesiąca, by któraś z jednostek nie rozbiła grupy przestępczej udającej agencję.źródło: ShutterStock

Co piąty cudzoziemiec, podejmując pracę, narusza prawo. Straż Graniczna wzmaga kontrole agencji zatrudnienia, z których część przerzuca cudzoziemskich pracowników nad Wisłę i do krajów strefy Schengen.

„Straż Graniczna od dłuższego czasu dostrzega ryzyko, jakie może wynikać z działalności agencji pośrednictwa pracy, których rzeczywistym zamiarem jest wyłącznie ułatwianie wjazdu i pobytu cudzoziemcom na terytorium RP, a nie zaspokajanie potrzeb polskich pracodawców” – tak odpowiedziało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na jedną z interpelacji poselskich dotyczących nielegalnego sprowadzania imigrantów do Polski. Resort wskazał również, że w związku z tym kontrola agencji pośrednictwa pracy została zapisana przez komendanta głównego Straży Granicznej jako jeden z priorytetów działania tej formacji w 2018 r.

Jak jednak wynika z danych, które na naszą prośbę przygotowała Straż Graniczna (SG), częstotliwość kontroli zwiększano od dawna. W 2016 r. funkcjonariusze sprawdzili 70 agencji pośrednictwa pracy. Rok później już 151, a w pierwszym półroczu 2018 r. – 98.

– Kontrole rzeczywiście się zintensyfikowały. Od około pół roku zatrudniamy 1–2 pracowników biurowych tylko po to, by obsługiwać te kontrole – mówi Krzysztof Inglot, prezes firmy Personnel Service specjalizującej się w rekrutacji obcokrajowców na potrzeby polskich pracodawców. – Te działania SG są obciążające, ale jak rozumiem niezbędne – dodaje.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane