Funkcjonariusz zwolniony ze służby powinien otrzymać decyzję

autor: Bożena Wiktorowska07.08.2018, 17:00
Nie może także pozbawiać uprawnień, które przysługują innym funkcjonariuszom.

Nie może także pozbawiać uprawnień, które przysługują innym funkcjonariuszom.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze, którym wygasają stosunki służbowe, powinni otrzymywać decyzje. Inaczej ich prawo do sądu będzie ograniczane.

Powodem zajęcia się sprawą był pozew przeciwko izbie administracji skarbowej. Skarżący wniósł o ustalenie (od 1 września 2017 r.) istnienia stosunku służby i przywrócenie do niej w charakterze funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Z dokumentów wynikało, że pełnił on służbę w tej formacji z przerwami od 1999 r. Wywodził, że na podstawie przepisów wprowadzających ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 508) z mocy prawa stał się jej funkcjonariuszem. Ponieważ nie dostał nowej propozycji pracy, jego stosunek służby wygasł, ale powinien otrzymać decyzję administracyjną z niej go zwalniającą.

Pozwana izba administracji skarbowej wniosła o odrzucenie powództwa. Wskazała, że celem ustawy było połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej w jedną strukturę. Dyrektor izby administracji skarbowej składał oferty zatrudnienia wybranym osobom. Stosunek pracy lub służbowy uległ z mocy prawa wygaśnięciu w przypadku tych, którzy nie otrzymali takich propozycji. Zdaniem izby pracodawca pozbawiony jest uprawnień do podejmowania decyzji, gdyż zrobił to za niego ustawodawca.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane