statystyki

Jak ustalić wynagrodzenie uzupełniające za 2017 r. dla zarządów spółek państwowych i komunalnych

autor: Jadwiga Sztabińska16.06.2018, 13:00
szef, prezes, praca

Haczyk tkwi w terminie zamiany dotychczasowej umowy o pracę na umowę o świadczenie usług zarządczych.źródło: ShutterStock

Nie wszyscy członkowie takich organów otrzymają pełną wysokość części zmiennej płacy za miniony rok – nawet jeśli spełniają warunki. Decydujący jest tu moment przejścia na kontrakt menedżerski.

Od 9 września 2016 r. wynagrodzenie członków organów zarządczych państwowych i komunalnych spółek jest podzielone na dwie części: stałą kwotową (wynagrodzenie miesięczne podstawowe) oraz zmienną procentową (wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy). Ale nie od razu do wszystkich została zastosowana taka kategoryzacja. Obowiązuje bezpośrednio w stosunku do osób, którym są powierzane funkcje zarządcze po tej dacie na mocy umowy o świadczenie usług zarządzania (kontraktu menedżerskiego). A co z tymi, którzy 9 września 2016 r. piastowali stanowiska w zarządach na podstawie umów o pracę? W stosunku do nich nowe reguły płacowe musiały być wprowadzone najpóźniej do dnia zwyczajnego walnego zgromadzenia, którego przedmiotem było rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się̨ w 2016 r., czyli do 30 czerwca 2017 r. Członkowie zarządów, którzy znajdują się w tej grupie, mogą liczyć co najwyżej na proporcjonalną wartość wynagrodzenia uzupełniającego za miniony rok (zwykle rok kalendarzowy pokrywa się z rokiem obrotowym). Również wtedy, gdy zarządzali spółką przez cały ten okres. Z czego to wynika?

Zestaw wymogów

Podstawowym warunkiem uzyskania części zmiennej wynagrodzenia jest poziom realizacji celów zarządczych, które powinny odpowiadać rodzajowi prowadzonej przez spółkę działalności (uwzględniając misję publiczną lub zadania o charakterze publicznym, o ile ma to zastosowanie w konkretnym przypadku), jej skali, sytuacji ekonomiczno-finansowej, warunków rynkowych i zakładanej wartości spółki. [schemat] Poziom ten jest ustalany według wag przypisanych wyznaczonym celom oraz obiektywnych i mierzalnych kryteriów ich wykonania. Zatem chodzi o stopień efektywności i skuteczności. Jednak nawet jego osiągnięcie w najwyższym wymiarze nie gwarantuje wypłaty wynagrodzenia uzupełniającego. Są bowiem jeszcze dodatkowe wymagania. Mianowicie:

  • zatwierdzenie przez walne zgromadzenie sprawozdań: finansowego i z działalności spółki za poprzedni rok obrotowy,
  • uzyskanie absolutorium przez członka zarządu.

Jak określić poziom realizacji celów zarządczych


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane