statystyki

Jak ustalić wynagrodzenie uzupełniające za 2017 r. dla zarządów spółek państwowych i komunalnych

autor: Jadwiga Sztabińska16.06.2018, 13:00
szef, prezes, praca

Haczyk tkwi w terminie zamiany dotychczasowej umowy o pracę na umowę o świadczenie usług zarządczych.źródło: ShutterStock

Nie wszyscy członkowie takich organów otrzymają pełną wysokość części zmiennej płacy za miniony rok – nawet jeśli spełniają warunki. Decydujący jest tu moment przejścia na kontrakt menedżerski.

Od 9 września 2016 r. wynagrodzenie członków organów zarządczych państwowych i komunalnych spółek jest podzielone na dwie części: stałą kwotową (wynagrodzenie miesięczne podstawowe) oraz zmienną procentową (wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy). Ale nie od razu do wszystkich została zastosowana taka kategoryzacja. Obowiązuje bezpośrednio w stosunku do osób, którym są powierzane funkcje zarządcze po tej dacie na mocy umowy o świadczenie usług zarządzania (kontraktu menedżerskiego). A co z tymi, którzy 9 września 2016 r. piastowali stanowiska w zarządach na podstawie umów o pracę? W stosunku do nich nowe reguły płacowe musiały być wprowadzone najpóźniej do dnia zwyczajnego walnego zgromadzenia, którego przedmiotem było rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się̨ w 2016 r., czyli do 30 czerwca 2017 r. Członkowie zarządów, którzy znajdują się w tej grupie, mogą liczyć co najwyżej na proporcjonalną wartość wynagrodzenia uzupełniającego za miniony rok (zwykle rok kalendarzowy pokrywa się z rokiem obrotowym). Również wtedy, gdy zarządzali spółką przez cały ten okres. Z czego to wynika?

Zestaw wymogów

Podstawowym warunkiem uzyskania części zmiennej wynagrodzenia jest poziom realizacji celów zarządczych, które powinny odpowiadać rodzajowi prowadzonej przez spółkę działalności (uwzględniając misję publiczną lub zadania o charakterze publicznym, o ile ma to zastosowanie w konkretnym przypadku), jej skali, sytuacji ekonomiczno-finansowej, warunków rynkowych i zakładanej wartości spółki. [schemat] Poziom ten jest ustalany według wag przypisanych wyznaczonym celom oraz obiektywnych i mierzalnych kryteriów ich wykonania. Zatem chodzi o stopień efektywności i skuteczności. Jednak nawet jego osiągnięcie w najwyższym wymiarze nie gwarantuje wypłaty wynagrodzenia uzupełniającego. Są bowiem jeszcze dodatkowe wymagania. Mianowicie:

  • zatwierdzenie przez walne zgromadzenie sprawozdań: finansowego i z działalności spółki za poprzedni rok obrotowy,
  • uzyskanie absolutorium przez członka zarządu.

Jak określić poziom realizacji celów zarządczych


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane