Surowe kary za lekceważenie zdania lekarza pogotowia

autor: Michał Culepa12.06.2018, 18:00
Zdaniem SN przewinienie lekarza było ewidentne, a kasacja próbowała polemizować z orzeczeniem NSL tylko w zakresie wysokości kary.

Zdaniem SN przewinienie lekarza było ewidentne, a kasacja próbowała polemizować z orzeczeniem NSL tylko w zakresie wysokości kary.źródło: ShutterStock

Medyk, który zignoruje informacje o stanie zdrowia pacjenta przywiezionego karetką na oddział ratunkowy, może zostać surowo ukarany przez sąd lekarski.

Na oddział ratunkowy Szpitala Uniwersyteckiego w W. podczas dyżuru Zbigniewa K. przywieziono pacjentkę, u której lekarka pogotowia miała zaobserwować niepokojące objawy neurologiczne. Kobieta była też pod wpływem alkoholu, zażyła też leki antydepresyjne. Kontakt z nią był utrudniony, więc dr K. zdecydował, że powinna zostać przewieziona do pobliskiego szpitala miejskiego, na oddział toksykologii, w celu odtrucia, bo Szpital Uniwersytecki takiego oddziału nie miał. Dr K. nie przebadał dokładnie pacjentki, choć lekarka pogotowia na to nalegała.

Chora po niespełna dwóch godzinach wróciła do Szpitala Uniwersyteckiego, znów na dyżur dr. K. Objawy, jakie zaobserwowali lekarze ze szpitala miejskiego, wskazywały na niebezpieczeństwo ciężkiego udaru mózgu. Lekarz skierował ją więc na badania, które wykazały stłuczenia czaszki i krwiak w mózgu. Objawy się nasiliły i ostatecznie chora trafiła na oddział intensywnej terapii. Mimo leczenia stan jej się stopniowo pogarszał i po około trzech miesiącach zmarła.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane