statystyki

Nowy kodeks pracy: Łatwiej o okazjonalną pracę z domu

autor: Łukasz Guza27.03.2018, 07:42; Aktualizacja: 27.03.2018, 08:19
księgowa praca

księgowa pracaźródło: ShutterStock

W każdy np. poniedziałek lub piątek pracownik będzie mógł wykonywać swoje obowiązki z domu (home office). Odpowiedzialność pracodawcy za bhp w takim przypadku zostanie ograniczona. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowego kodeksu pracy przygotowany przez komisję kodyfikacyjną (został już przedstawiony resortowi pracy).

Wprowadzenie tej propozycji usankcjonowałoby obecną praktykę. – Już teraz niektórzy pracodawcy zgadzają się na to, aby zatrudnieni wykonywali część obowiązków z domu. Dla nich najczęściej liczy się efekt, czyli zrealizowane zadanie, a nie okoliczności jego wykonania – tłumaczy dr Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater.

Problemem są jednak obecnie przepisy bhp. Home office, czyli okazjonalna praca z domu, nie jest uregulowany w k.p. W razie jego zastosowania firma objęta jest wymogiem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (czyli teoretycznie także w domu pracownika). Ryzyko odpowiedzialności, np. w razie wypadku, zniechęca niektóre firmy do wdrażania takiej formuły wykonywania obowiązków. Projekt nowego k.p. nie tylko reguluje zasady home office, ale też ogranicza obowiązki związane z bhp. Przed udzieleniem zgody na okazjonalną pracę zdalną pracodawca musiałby poinformować zatrudnionego o zasadach bezpiecznej pracy z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Podwładny musiałby poświadczyć, że zapoznał się z taką informacją, a miejsce świadczenia obowiązków (jego dom) spełnia warunki bhp. Musiałby także zobowiązać się do wykonywania zadań zgodnie z przedstawionymi mu zasadami.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane