statystyki

Nowy kodeks pracy: Łatwiej o okazjonalną pracę z domu

autor: Łukasz Guza27.03.2018, 07:42; Aktualizacja: 27.03.2018, 08:19
księgowa praca

księgowa pracaźródło: ShutterStock

W każdy np. poniedziałek lub piątek pracownik będzie mógł wykonywać swoje obowiązki z domu (home office). Odpowiedzialność pracodawcy za bhp w takim przypadku zostanie ograniczona. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowego kodeksu pracy przygotowany przez komisję kodyfikacyjną (został już przedstawiony resortowi pracy).

Wprowadzenie tej propozycji usankcjonowałoby obecną praktykę. – Już teraz niektórzy pracodawcy zgadzają się na to, aby zatrudnieni wykonywali część obowiązków z domu. Dla nich najczęściej liczy się efekt, czyli zrealizowane zadanie, a nie okoliczności jego wykonania – tłumaczy dr Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater.

Problemem są jednak obecnie przepisy bhp. Home office, czyli okazjonalna praca z domu, nie jest uregulowany w k.p. W razie jego zastosowania firma objęta jest wymogiem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (czyli teoretycznie także w domu pracownika). Ryzyko odpowiedzialności, np. w razie wypadku, zniechęca niektóre firmy do wdrażania takiej formuły wykonywania obowiązków. Projekt nowego k.p. nie tylko reguluje zasady home office, ale też ogranicza obowiązki związane z bhp. Przed udzieleniem zgody na okazjonalną pracę zdalną pracodawca musiałby poinformować zatrudnionego o zasadach bezpiecznej pracy z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Podwładny musiałby poświadczyć, że zapoznał się z taką informacją, a miejsce świadczenia obowiązków (jego dom) spełnia warunki bhp. Musiałby także zobowiązać się do wykonywania zadań zgodnie z przedstawionymi mu zasadami.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane