statystyki

Świadczenia za wypadek na imprezie integracyjnej przysługują tylko wtedy, gdy udział był obowiązkowy

autor: Bartosz Stolarek24.03.2018, 07:30
Nawet jeśli wydaje się, że wypadek nie ma związku z pracą, pracodawca powinien powołać zespół powypadkowy odpowiedzialny za sporządzenie protokołu.

Nawet jeśli wydaje się, że wypadek nie ma związku z pracą, pracodawca powinien powołać zespół powypadkowy odpowiedzialny za sporządzenie protokołu.źródło: ShutterStock

ZUS ich nie wypłaci, jeśli pracownik dobrowolnie zdecydował o wyjeździe. A sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy możliwość odmowy była tylko teoretyczna.

W wielu firmach, nie tylko tych największych, coraz popularniejsze stają się wyjazdy i spotkania integracyjne. Czy wypadek podczas takiej imprezy jest wypadkiem przy pracy? Nie zawsze, dlatego lepiej wiedzieć, w jakich sytuacjach i w jakich okolicznościach pracownik podlega ochronie ubezpieczeniowej. Pojęcie wyjazdu integracyjnego albo imprezy integracyjnej, gdzie już samo sformułowanie wskazuje na skojarzenie niekoniecznie związane z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, jest już w dzisiejszych czasach nierozerwalnie związane ze stosunkiem pracy. Nie ma jednak odpowiednich regulacji prawnych, dlatego każda sprawa musi być więc rozpatrywana indywidualnie.

Wymuszona zgoda

Wyjazdy integracyjne dzielą się zazwyczaj na część szkoleniową i rekreacyjną. Są organizowane bezpośrednio przez pracodawców lub na ich zlecenie. Kluczową kwestią odnośnie do wyjazdów integracyjnych w kontekście świadczeń z tytułu wypadku przy pracy jest to, czy wyjazd był obowiązkowy w formie polecenia służbowego, czy też dobrowolny. W przypadku gdy pracownikowi tylko teoretycznie przysługiwała odmowa wyjazdu, będzie musiał wykazać przed sądem, że było to polecenie służbowe, a odmowa jego wykonania wiązałaby się dla niego z negatywnymi konsekwencjami.

Wypadek na obowiązkowym wyjeździe integracyjnym, w przeciwieństwie do dobrowolnego, będzie uprawniał pracownika lub członków jego rodziny do uzyskania świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa), np. podwyższonego zasiłku chorobowego, jednorazowego odszkodowania, renty szkoleniowej, renty rodzinnej. Katalog świadczeń przysługujących pracownikowi, który doznał wypadku przy pracy, jest dosyć szeroki. Oczywiście uprawnienia są związane ze stopniem uszczerbku na zdrowiu i w przypadku śmierci lub ciężkiego kalectwa są znacznie szersze i większe niż w przypadku złamania nogi. O prawie do nich i ich wysokości orzeka ZUS.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane