statystyki

Tyrowicz: Niebieska pigułka, czyli sprawdzian dobrego samopoczucia

autor: Joanna Tyrowicz19.03.2018, 07:39; Aktualizacja: 19.03.2018, 08:42
Dane

Nasza aplikacja została stworzona dla ministra właściwego do spraw pracy.źródło: ShutterStock

Wśród rozlicznych mądrości ludowych w moim osobistym rankingu wysoko plasuje się stwierdzenie, że od każdego można się czegoś nauczyć. Chociażby tego, czego i jak nie robić. Za każdym razem, gdy słyszę zarzuty wobec mniej lub bardziej mitycznych ekonomistów, że coś przewidzieli źle, czegoś nie przewidzieli w ogóle albo powinni byli ostrzegać przed czymś, przed czym nie ostrzegali – z pokorą powtarzam, że nikt nie każe „nas” słuchać, zawsze przecież można się od nas nauczyć, jak NIE robić.

Podobny sceptycyzm towarzyszył zapewne polityce wprowadzonej w 2006 r. w Szwajcarii, która zobowiązywała firmy z przynajmniej 50 pracownikami do przeprowadzenia oceny, czy struktura ich płac zapewnia równość ze względu na płeć. Pracodawcy otrzymali w tym celu od ustawodawcy narzędzie funkcjonujące pod nazwą Logib (polecam wygooglać), które na podstawie prostych danych kadrowych pozwalało pracodawcom sprawdzić, czy stosowane przez nich płace są równe. Do aplikacji wprowadza się informacje o wynagrodzeniach, liczbie godzin pracy, wykształceniu, stanowisku itp. – oraz płci pracownika. Wystarczy nacisnąć guziczek i pojawia się cyferka. Dodatnia oznacza, że kobiety zarabiają więcej (po skorygowaniu o istotne dla płac czynniki), ujemna, że kobiety zarabiają nieuzasadnienie mniej, a zero oznacza, że w zakładzie/firmie panuje równość (w każdym razie w płacach).

Szwajcarscy pracodawcy mają co prawda ustawowy obowiązek stosowania Logib, lecz za nieprzeklikanie przez aplikację nie ma żadnej kary. Jedyna sytuacja, gdy z  uzyskanej miary równości płac trzeba się „sprawozdać”, to start w przetargach publicznych. Czy taka mała aplikacyjka dla działu kadr, która w praktyce najczęściej nikomu do niczego nie jest potrzebna, może cokolwiek zmienić?


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane