statystyki

Urlop wypoczynkowy musi zostać udzielony w konkretnym terminie

autor: ŁG15.03.2018, 16:00
Kalendarz

Czynność pracodawcy polegająca na „udzieleniu urlopu” wiąże obie strony.źródło: ShutterStock

Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu, nie określając ścisłego terminu jego realizacji (np. stwierdzając tylko, że urlop ma być wykorzystany w okresie wypowiedzenia)?

Dr Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater:

Z analizy przepisów regulujących urlop wypoczynkowy wynika wprost, że jest on udzielany przez pracodawcę. Ponadto, zgodnie z art. 1542 par. 1 kodeksu pracy, wypoczynek należy wykorzystywać w konkretnych dniach. Oznacza to, że przekaz pracodawcy powinien być na tyle klarowny, aby zatrudniony wiedział, w jakie dni został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Chodzi o to, aby był świadomy, że uzyskany czas wolny może w nieskrępowany sposób przeznaczyć na wypoczynek.

Odpowiednikiem prawa zatrudnionego jest obowiązek pracodawcy polegający na zakazie naruszania tak rozumianego „spokoju urlopowego”. Zobowiązanie podwładnego do świadczenia pracy w okresie zaplanowanego urlopu wymaga zaistnienia przesłanek, które to uzasadniają (wskazanych w k.p.) oraz złożenia oświadczenia woli o odwołaniu pracownika z urlopu albo o przesunięciu jego terminu.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane