statystyki

Wiceministrowie na szczycie służby cywilnej

autor: Artur Radwan, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki14.03.2018, 07:16; Aktualizacja: 14.03.2018, 09:20
Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego przesunięcia mają poprawić efektywność administracji rządowej.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego przesunięcia mają poprawić efektywność administracji rządowej.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Jeśli po najbliższych wyborach zmieni się władza, to nowa ekipa dostanie w spadku zespół wysokich urzędników obecnego gabinetu.

Podsekretarze stanu będą włączeni do korpusu służby cywilnej, co ma poprawić efektywność administracji rządowej. Tak brzmi uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw. Dziś rozpatrzy go Stały Komitet Rady Ministrów.

Wspomniane osoby nie będą zaliczane do tzw. „R”, czyli kierowniczych stanowisk państwowych. Ale wchodząc do korpusu służby cywilnej, zyskają prawo do nagród, a także innych przywilejów, np. dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Pieniądze dla ministrów

Z kolei ministrowie i sekretarze stanu stracą prawo do nagród, które w ostatnim czasie sobie przyznawali. Ci drudzy, jeśli będą jednocześnie parlamentarzystami, mogą za to liczyć (poza wynagrodzeniem wiceministra) na 60 proc. uposażenia posła lub senatora. Ale dopiero po 18 miesiącach od uchwalenia nowelizacji, czyli dopiero od kolejnej kadencji.

Dla podsekretarzy trzeba będzie określić już teraz dodatkowe stanowisko i uposażenie. Co do zasady, musi być ono wyższe od tego, które dziś otrzymują dyrektorzy w służbie cywilnej. Ich średnia płaca to 13 tys. zł brutto, a wynagrodzenie zasadnicze podsekretarza – niespełna 10 tys. zł. Dzięki przejściu na najwyższy szczebel w hierarchii urzędniczej dostaną wyższe gratyfikacje. Osoby na te stanowiska będą powoływane i odwoływane na takich samych zasadach jak dyrektorzy (bez konkursu). Szczegóły dotyczące nowych stanowisk urzędniczych dla podsekretarzy, a także wysokość wynagrodzenia poznamy, gdy do konsultacji trafi projekt nowelizacji rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w tej sprawie (z 29 stycznia 2016 r., Dz.U. poz. 125).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • mg(2018-03-14 08:59) Zgłoś naruszenie 71

  Politycy wszystkich opcji - JAJA SOBIE ROBICIE ZE SPOŁECZEŃSTWA ?

  Odpowiedz
 • złośliwiec wredny(2018-03-14 11:35) Zgłoś naruszenie 40

  "Odwołanie wiceministrów celem odchudzenia administracji" - staropolski zwrot w gwarze polityków oznaczający podwyżkę wynagrodzeń.

  Odpowiedz
 • hehe(2018-03-14 20:29) Zgłoś naruszenie 30

  I tym sposobem średnia zarobków w sc wzrośnie do 6 tys. :)

  Odpowiedz
 • Zdzicho Pięcsetplusiński(2018-03-15 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  A pozniej wladza powie tak: przeciez srednie wynagrodzenie w sluzbie cywilnej to az 5/10/15 tys zł... czego urzednicy marudza ze pracuja za 2100 zł brutto?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane