statystyki

Czy magazyny popracują w niedziele

autor: Karolina Topolska01.03.2018, 08:37; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:59
Magazyn

Nowe zakazy obejmą nie tylko handel, lecz także magazynowanie. Tylko czy PIP zabroni go wyłącznie w sklepach, czy też w odrębnych obiektach.źródło: ShutterStock

Ograniczenia pracy w niedziele to nie tylko zakaz samego handlu. Pączkują więc pomysły, by sortowanie, pakowanie czy inwentaryzacja odbywały się w przysklepowych obiektach.

Nowe przepisy o zakazie handlu w niedziele, które dziś wchodzą w życie, budzą coraz więcej wątpliwości. W licznych wypowiedziach często przewija się problem dotyczący tego, że oprócz handlu zakazane ma być również magazynowanie czy inwentaryzacja. Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305; dalej: ustawa) zakazuje bowiem „wykonywania czynności związanych z handlem”. Definicję tego pojęcia – dość kłopotliwą – zawarto w art. 3 pkt 3 ustawy. Przepis mówi, że chodzi o „wykonywanie w placówce handlowej czynności bezpośrednio związanych z handlem przez pracownika lub zatrudnionego, a także wykonywanie w takiej placówce przez taką osobę czynności związanych z magazynowaniem towarów lub ich inwentaryzacją”.

Wokół tej definicji narosło już wiele obaw. Przedsiębiorcy nie są bowiem pewni, czy mogą równolegle prowadzić działalność handlową, tj. stricte sprzedażową, oraz tę polegającą na magazynowaniu. Pojawiły się nawet pomysły, by te sfery rozdzielić, powołując do życia grupę kapitałową i wydzielając do odrębnej spółki działalność magazynową. Dzięki temu handel i magazynowanie prowadziłyby odrębne od siebie podmioty. Czy jednak takie odseparowanie od siebie działalności jest konieczne? A może wystarczyłoby po prostu fizyczne rozdzielenie handlu i magazynowania – w różnych obiektach? I czy w takim razie w niedziele mogą działać zupełnie odrębne magazyny, w których w ten dzień będzie można np. przyszykować wysyłkę do sklepu, która dotrze do tej placówki już dnia następnego?

W jednym miejscu

Przede wszystkim rozstrzygnięcia wymaga więc, czy w niedziele, w które obowiązywać będzie ustawowy zakaz (w 2018 r. zasadniczo wszystkie poza pierwszą i ostatnią niedzielą miesiąca), w jednym obiekcie można będzie wykonywać pracę polegającą na magazynowaniu, jeśli równocześnie nie będą w nim wykonywane czynności bezpośrednio związane z handlem. Innymi słowy: czy można prowadzić magazynowanie tam, gdzie na co dzień – poza ostatnim dniem weekendu – funkcjonuje sklep i prowadzona jest sprzedaż?

– W mojej ocenie nie jest to prawidłowe, aby w niedziele w takim obiekcie miały miejsce czynności polegające na magazynowaniu. Definicja placówki handlowej, która wyznacza ramy zakazu, nie wymaga bowiem, aby handel i czynności związane z handlem były prowadzone równocześnie, w tej samej chwili. Jeśli zatem handel został w placówce podjęty, kiedykolwiek, wtedy zakaz już dotyczy takiego miejsca, nawet jeśli w danym dniu (niedziela) handel, rozumiany jako sprzedaż towarów, nie jest prowadzony – twierdzi Agata Mierzwa, adwokat, partner w praktyce prawa pracy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane