statystyki

Zakaz handlu powodem zmian w umowach najmu

autor: Patrycja Otto01.03.2018, 07:42; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:05
Eksperci nie przeczą, że wolna niedziela to spadek kosztów funkcjonowania całego obiektu.

Eksperci nie przeczą, że wolna niedziela to spadek kosztów funkcjonowania całego obiektu.źródło: ShutterStock

Nawet 30 proc. umów najmu w centrach handlowych może być renegocjowane z powodu obowiązujących od dziś ograniczeń handlu w niedzielę – szacuje PwC w swojej najnowszej analizie dotyczącej skutków wprowadzenia nowych przepisów.

– Czynsze w centrach handlowych są płacone od obrotu. Ten, według wyliczeń właścicieli obiektów, z powodu wolnych niedziel spadnie średnio o 4–8 proc. Największych strat oczekują centra tzw. pierwszej i drugiej generacji, czyli mające jedynie część handlową. Obiekty trzeciej i czwartej generacji z restauracjami i bogatą ofertą rozrywkową będą mogły w ograniczonym zakresie działać w ostatni dzień tygodnia, w związku z czym ich obroty ucierpią w mniejszym stopniu – tłumaczy dr Katarzyna Barańska, radca prawny z PwC Legal. I dodaje, że strat w przychodach oczekują również najemcy, co jest dla nich powodem do zmiany warunków współpracy z galeriami.

Zdaniem ekspertów w pierwszej kolejności z propozycją renegocjacji wystąpią najwięksi najemcy obiektów handlowych. To oni przetrą szlak pozostałym.

– Prawnicy dużych graczy rynkowych już zaczęli przyglądać się warunkom umów oraz temu, jak można je zmienić. Myślę, że pierwszych rozmów w tej sprawie można oczekiwać jeszcze przed wakacjami – uważa dr Katarzyna Barańska.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie