statystyki

SN: firma wyrazi zgodę na inny etat pracownika

autor: Łukasz Guza21.02.2018, 17:00
SN zajmował się przypadkiem, gdy pracownik cyklicznie narusza swoje obowiązki.

SN zajmował się przypadkiem, gdy pracownik cyklicznie narusza swoje obowiązki.źródło: ShutterStock

Firma może umownie zobowiązać pracownika do przekazywania informacji o podjęciu dodatkowego zatrudnienia w innym przedsiębiorstwie. Brak dopełnienia tego wymogu uzasadnia wypowiedzenie umowy. Tak wynika z jednego z 10 najważniejszych – zdaniem Kancelarii Raczkowski Paruch – ubiegłorocznych wyroków Sądu Najwyższego. Kancelaria tradycyjnie na początku roku wybiera najważniejsze orzecznictwo z zakresu prawa pracy.

Wspomniany wcześniej wyrok (z 11 stycznia 2017 r., sygn. I PK 25/16) dotyczył ograniczeń w podejmowaniu dodatkowego zatrudnienia.

– SN wskazał, że można nie tylko zobowiązać pracownika do przekazywania informacji o dodatkowym zatrudnieniu, bez względu na jego podstawę lub rodzaj świadczonej działalności, ale także wymagać zgody macierzystej firmy na jego podjęcie, jeśli przemawia za tym obiektywny interes pracodawcy – tłumaczyła dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny i partner kancelarii.

Inny wytypowany wyrok (z 9 maja 2017 r., sygn. II PK 80/16) dotyczył koncepcji czynu ciągłego, który może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane