statystyki

Urlopy i minimalne wynagrodzenie? KE chce wprowadzić minimalne uprawnienia dla pracowników Ubera

autor: Łukasz Guza25.01.2018, 07:29; Aktualizacja: 25.01.2018, 08:21
Status platform wciąż budzi kontrowersje.

Status platform wciąż budzi kontrowersje.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska chce wprowadzić minimalne uprawnienia dla wykonujących usługi, np. za pośrednictwem aplikacji Uber. Ale internetowe zlecenia wymykają się prawu pracy.

Wiele osób świadczących usługi za pośrednictwem platform internetowych w praktyce nie ma zagwarantowanej minimalnej płacy, zasiłków na wypadek choroby lub wypadku, urlopów, norm czasu wykonywania obowiązków. Komisja Europejska chce zapewnić im minimum uprawnień.

Zgodnie z projektem dyrektywy w sprawie bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE mają oni m.in. uzyskać informację o istotnych elementach zatrudnienia najpóźniej do końca pierwszego dnia pracy. Zlecający zadania będzie musiał też ustalić okresy dni i godzin, w których wymagane będzie wykonywanie obowiązków.

Problem w tym, że definicja zatrudnionego zawarta w projekcie dyrektywy jest na tyle nieostra, że może nie objąć wielu świadczących usługi w ramach platform. Formuła łączenia usługodawców z usługobiorcami za pośrednictwem aplikacji internetowych wymyka się także naszej krajowej definicji stosunku pracy. Dodatkowo część platform ma zasięg globalny, co utrudnia egzekwowanie krajowych przepisów prawa pracy. Dlatego związki zawodowe apelują o uregulowanie takich form zatrudniania. Zdaniem pracodawców nie jest to możliwe, dopóki niejednoznaczny jest status prawny samych platform.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • trudny temat(2018-01-26 10:12) Zgłoś naruszenie 10

    powodzenia im życzę

    Odpowiedz
  • czyTOkomunizm?(2018-01-25 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    hehehe... nie mogę się doczekać. UE, która tak się martwi o kierowców Ubera a nie zastanowi się ani chwili nad zasadnością zatrudniania ćwierci Polaków na umowę o dzieło / umowę zlecenie / umowę na działalność gospodarczą. Rozumiem, że te regulacje obejmą wszystkich, którzy tylko udają, że nie pozostają "zatrudnieni na umowę o pracę" a nie tylko kierowców? Przy czym problematyka uregulowanej odgórnie "minimalnej płacy, zasiłków na wypadek choroby lub wypadku, urlopów, norm czasu wykonywania obowiązków" przydałaby się także wielu pracownikom zatrudnionym w kraju na umowę o pracę, Bo jakoś Kodeks pracy się u nas nie przyjął. Heh

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane