statystyki

Urlopy i minimalne wynagrodzenie? KE chce wprowadzić minimalne uprawnienia dla pracowników Ubera

autor: Łukasz Guza25.01.2018, 07:29; Aktualizacja: 25.01.2018, 08:21
Status platform wciąż budzi kontrowersje.

Status platform wciąż budzi kontrowersje.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska chce wprowadzić minimalne uprawnienia dla wykonujących usługi, np. za pośrednictwem aplikacji Uber. Ale internetowe zlecenia wymykają się prawu pracy.

Wiele osób świadczących usługi za pośrednictwem platform internetowych w praktyce nie ma zagwarantowanej minimalnej płacy, zasiłków na wypadek choroby lub wypadku, urlopów, norm czasu wykonywania obowiązków. Komisja Europejska chce zapewnić im minimum uprawnień.

Zgodnie z projektem dyrektywy w sprawie bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE mają oni m.in. uzyskać informację o istotnych elementach zatrudnienia najpóźniej do końca pierwszego dnia pracy. Zlecający zadania będzie musiał też ustalić okresy dni i godzin, w których wymagane będzie wykonywanie obowiązków.

Problem w tym, że definicja zatrudnionego zawarta w projekcie dyrektywy jest na tyle nieostra, że może nie objąć wielu świadczących usługi w ramach platform. Formuła łączenia usługodawców z usługobiorcami za pośrednictwem aplikacji internetowych wymyka się także naszej krajowej definicji stosunku pracy. Dodatkowo część platform ma zasięg globalny, co utrudnia egzekwowanie krajowych przepisów prawa pracy. Dlatego związki zawodowe apelują o uregulowanie takich form zatrudniania. Zdaniem pracodawców nie jest to możliwe, dopóki niejednoznaczny jest status prawny samych platform.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • trudny temat(2018-01-26 10:12) Zgłoś naruszenie 10

    powodzenia im życzę

    Odpowiedz
  • czyTOkomunizm?(2018-01-25 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    hehehe... nie mogę się doczekać. UE, która tak się martwi o kierowców Ubera a nie zastanowi się ani chwili nad zasadnością zatrudniania ćwierci Polaków na umowę o dzieło / umowę zlecenie / umowę na działalność gospodarczą. Rozumiem, że te regulacje obejmą wszystkich, którzy tylko udają, że nie pozostają "zatrudnieni na umowę o pracę" a nie tylko kierowców? Przy czym problematyka uregulowanej odgórnie "minimalnej płacy, zasiłków na wypadek choroby lub wypadku, urlopów, norm czasu wykonywania obowiązków" przydałaby się także wielu pracownikom zatrudnionym w kraju na umowę o pracę, Bo jakoś Kodeks pracy się u nas nie przyjął. Heh

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane