statystyki

Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców to papierologia dla kadry menedżerskiej

autor: Karolina Schiffter, Damian Tokarczyk11.01.2018, 08:41; Aktualizacja: 11.01.2018, 11:18
Jedną z istotnych zmian dla pracodawców jest rozszerzanie uprawnień kontrolnych organów administracji rządowej (wojewodów) i samorządu terytorialnego (starosty).

Jedną z istotnych zmian dla pracodawców jest rozszerzanie uprawnień kontrolnych organów administracji rządowej (wojewodów) i samorządu terytorialnego (starosty).źródło: ShutterStock

Nie wiadomo, czy w oświadczeniach o ukaraniu trzeba uwzględnić tylko pracę w danej firmie, czy też w poprzednich. Utrudnieniem dla pracodawców jest też niemożność działania przez pełnomocnika.

Wraz z początkiem 2018 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.). Jedną z istotnych zmian dla pracodawców jest rozszerzanie uprawnień kontrolnych organów administracji rządowej (wojewodów) i samorządu terytorialnego (starosty). Jednocześnie ograniczona została możliwość powierzenia pracy cudzoziemcom poprzez wprowadzenie dodatkowych wymogów stawianych podmiotom powierzającym taką pracę. Powyższe zmiany powodują też dodatkowe obowiązki informacyjne pracodawców.

Wśród nich szczególnie problematyczny okazuje się ostatnio jeden – związany z wypełnianiem oświadczeń o niebyciu karanym. Wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę lub wraz z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy pracodawca ma bowiem obowiązek złożenia dodatkowego dokumentu, tj. oświadczenia o karalności – i to pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Powierzający pracę

Podmiotem powierzającym pracę cudzoziemcowi jest osoba fizyczna albo jednostka organizacyjna (w tym przede wszystkim spółki prawa handlowego, takie jak spółki jawne, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjne). Dla legalnego powierzenia pracy konieczne jest, jak dotychczas, uzyskanie przez pracodawcę zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Co istotne, wojewoda nie wyda zezwolenia na pracę cudzoziemca, jeżeli podmiot ją powierzający był karany za szereg przestępstw lub wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Nie jest to nowa regulacja, lecz od 1 stycznia 2018 r. nowością jest sposób sprawdzania przez urzędy, czy pracodawca był w przeszłości karany i czy należy odmówić mu wydania zezwolenia na pracę lub wpisu oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy do ewidencji oświadczeń. Temu właśnie mają służyć nowe oświadczenia o karalności.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane