statystyki

ZUS dofinansuje projekty poprawy bhp, które wygrają w konkursie

autor: Anna Kwiatkowska04.01.2018, 09:31; Aktualizacja: 04.01.2018, 10:01
1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy porządkujące zasady przyznawania przez ZUS dofinansowania programów poprawy bhp w firmach.

1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy porządkujące zasady przyznawania przez ZUS dofinansowania programów poprawy bhp w firmach.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy uregulowały szczegółowo wydatkowanie środków na prewencję wypadkową. Pomysły płatników będą teraz oceniane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe zasady finansowania prewencji wypadkowej. Przypomnijmy, że ZUS jest zobowiązany do jej prowadzenia przez m.in. dofinansowywanie działań podjętych przez płatników mających na celu zwiększenie poziomu bhp w ich zakładach pracy, co przekłada się na zmniejszenie liczby wypadków przy pracy. Dotychczasowe przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) nie określały trybu wydatkowania środków finansowych na ten cel. Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy nowelizacyjnej, z uwagi na charakter środków przeznaczonych na dofinansowanie, tj. wydatkowanie środków publicznych i ich systematyczny wzrost, zasadne jest unormowanie trybu i zasad dofinansowania na poziomie aktu prawa powszechnie obwiązującego. Twórcy ustawy podkreślili, że za wprowadzeniem takich rozwiązań, uwzględniając coraz wyższe kwoty przeznaczane na prewencję wypadkową, przemawia znajdujące uzasadnienie w normach konstytucyjnych dążenie do szczegółowej, pełnej regulacji w aktach prawa powszechnie obowiązującego zasad i trybu udzielania świadczeń ze środków publicznych. Jakie zasady więc obowiązują?

Aż do 90 proc.

Po zmianach wysokość wydatków na prewencję wypadkową nie będzie już określana w ustawie budżetowej, ale w planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na mocy nowo dodanych przepisów do ustawy wypadkowej ZUS został zobowiązany do przekazania określonych zadań przy prowadzeniu działalności związanej z dofinansowaniem prewencji wypadkowej Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy – Państwowemu Instytutowi Badawczemu. Przekazanie tych zadań będzie się odbywało na podstawie umowy. W umowie takiej określa się w szczególności wysokość wynagrodzenia przysługującego za wszystkie działania prowadzone przez CIOP dotyczące jednego projektu, obejmujące:

  • ocenę merytoryczną wniosku o dofinansowanie,
  • kontrolę projektu w trakcie jego realizacji,
  • kontrolę projektu po jego zakończeniu,
  • kontrolę trwałości projektu.

Ustawa nakłada jednak ograniczenie – maksymalna wysokość wynagrodzenia nie może przekroczyć 200 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o należny podatek od towarów i usług. ZUS ma prawo kontrolować działania prowadzone przez CIOP w ramach realizacji umowy.

Do najważniejszych zmian w ustawie wypadkowej należy jednak uregulowanie trybu wyboru projektów objętych dofinansowaniem. Następuje on w drodze konkursu ogłaszanego przez prezesa ZUS. Konkurs jest ogłaszany raz w roku, a wyboru projektów, które mogą być objęte dofinansowaniem, ZUS dokonuje nie później niż do 31 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma zostać udzielone dofinansowanie.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane