statystyki

Ważą się losy delegowania pracowników

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.11.2017, 07:08; Aktualizacja: 22.11.2017, 09:47
Eksperci wskazują też, że procedowana właśnie zmiana dyrektywy o delegowaniu pracowników opiera się na podstawie błędnych przesłanek.

Eksperci wskazują też, że procedowana właśnie zmiana dyrektywy o delegowaniu pracowników opiera się na podstawie błędnych przesłanek.źródło: ShutterStock

Około miliona osób w Europie straci obecne miejsce pracy, kilkanaście tysięcy firm upadnie lub przeniesie się za granicę. Przed skutkami zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników ostrzegali eksperci V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, który wczoraj się zakończył.

– Perspektywy nie są optymistyczne. Może być bardzo źle – mówi Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy (IMP). Wskazuje, że z Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej wyszły propozycje niekorzystne dla pracodawców, ich pracowników oraz gospodarek mniej zamożnych państw. – Piłka jest jednak nadal w grze i wszystko zależy od wyniku negocjacji pomiędzy Parlamentem, Radą i Komisją. Na stole wciąż leżą rozwiązania, które zapewniłyby delegowanym pracownikom wyższe płace bez konkurencyjnego wykluczania z rynku ich pracodawców – dodaje.

Pierwsze spotkanie w ramach tzw. trilogu odbyło się 14 listopada. Kolejne będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu – 28 listopada. Spotkania przebiegają za zamkniętymi drzwiami, jednak wiadomo, że przewagę przy stole negocjacyjnym mają zwolennicy ograniczania napływu tańszych usług z mniej zamożnych państw peryferyjnych, do których zalicza się Polska. Grupa sześciu najbogatszych państw, z Francją na czele, popieranych przez europejskie związki zawodowe od lat lobbowały w strukturach unijnych, żeby pracownicy delegowani byli objęci wszystkimi przepisami prawa państwa, na którego terenie wykonują pracę, a nie jak obecnie – tego, w którym normalnie zamieszkują i pracują.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane