statystyki

Zniesienie wiz nie wywołało napływu Ukraińców do UE

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 07.11.2017, 08:36
Zainteresowanie legalizacją pobytu wśród obywateli Ukrainy przebywających w Polsce również pozostaje na podobnym poziomie.

Zainteresowanie legalizacją pobytu wśród obywateli Ukrainy przebywających w Polsce również pozostaje na podobnym poziomie.źródło: ShutterStock

Od 11 czerwca br. Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą wjeżdżać do krajów członkowskich Unii Europejskiej bez wiz. Taki pobyt nie może trwać jednak dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.

Obywatele Ukrainy przyjeżdżający w ramach ruchu bezwizowego mogą wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu, np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub zezwolenia na zatrudnienie.

Z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców (UdsC) wynika, że od lutego do maja 2017 r. do Polski przybyło 3,36 mln Ukraińców. Natomiast od czerwca do września 3,65 mln osób.

– Zauważalny jest więc nieznaczny, 9-proc. wzrost (o 290 tys. osób). To naturalna konsekwencja rosnącej liczby obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce i odwiedzających swój kraj pochodzenia, a także przyjazdów do letnich prac sezonowych w rolnictwie czy sadownictwie – komentuje Jakub Dudziak, rzecznik UdsC. – Należy też pamiętać, że ruch migracyjny z Ukrainy ma charakter cyrkulacyjny. Oznacza to, że w analizowanych okresach pojedyncze osoby mogły wielokrotnie przekraczać granicę z Polską – zaznacza.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Bo już wszyscy są w UE....(2017-11-07 08:55) Zgłoś naruszenie 10

    Podobnie jak zniesienie wiz do Kanady..... spowodowało zerowe zainteresowanie wyjazdami do Kanady.

    Odpowiedz
  • mac(2017-11-07 11:55) Zgłoś naruszenie 10

    autor artykułu ma problemy z odróżnieniem pojecia zniesienia wiz a pozwoleniem na prace. prawda jest taka że bez przeszkód mogą pracować tylko w Polsce,a przyjeżdżają wszyscy jak leci i nikt ich nie sprawdza np. zaraz po odbyciu kary więzienia[przypadek z kurowa ] do czech tylko 80 tys ma pozwolenie do niemiec . Holandii itd. mogą tylko jeżdźić oglądać, kupować ale pracować nie, bo nikt tam ich nie chcę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane