statystyki

Zmiana barw związkowych uchroni przed zwolnieniem

autor: Michał Culepa09.10.2017, 18:00
zwolnienie, praca

Pracodawca wskazywał, że dopełnił obowiązku, konsultując zwolnienie pracownicy ze związkiem, którego była członkiem w chwili podejmowania zamiaru wypowiedzenia.źródło: ShutterStock

Gdy pracownik przenosi się z jednej organizacji pracowniczej do drugiej, firma jest obowiązana do konsultacji z nią zamiaru wypowiedzenia mu umowy – orzekł Sąd Najwyższy.

Ewa B. była zatrudniona w banku A. na podstawie umowy o pracę. Jej pracodawca zdecydował o zwolnieniu jej z pracy za wypowiedzeniem. Ponieważ kobieta była członkinią związku zawodowego, zgodnie z obowiązkiem zapisanym w art. 38 kodeksu pracy, pracodawca przeprowadził z nim konsultację wypowiedzenia. Odpowiedź była wprawdzie negatywna, ale bank nie zmienił swojej decyzji.

Jednak złożenie wypowiedzenia odwlekło się znacznie w czasie. Ewa B. bowiem nagle zachorowała i poszła na zwolnienie lekarskie, które trwało prawie półtora roku. Po powrocie czekało na nią oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy. Ale pracownica złożyła do sądu odwołanie, wskazując, że firma nie dopełniła obowiązku konsultacji wypowiedzenia ze związkiem zawodowym. Okazało się bowiem, że na prawie pół roku przed zakończeniem zwolnienia Ewa B. zmieniła organizację związkową, zapisując się do ogólnopolskiego związku zawodowego. A z nim pracodawca już nie konsultował zwolnienia B., mimo że o zmianie członkostwa został poinformowany.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane