statystyki

Jak zmotywować młodych bez pracy do działania [DEBATA DGP]

autor: AP06.09.2017, 07:40; Aktualizacja: 12.12.2019, 11:00
Pieniądze są ważne, ale z punktu widzenia motywacji do pracy są czynnikiem higienicznym

Pieniądze są ważne, ale z punktu widzenia motywacji do pracy są czynnikiem higienicznymźródło: ShutterStock

Programem #YouthEmpowered: Możesz więcej, niż myślisz Coca-Cola HBC Polska wraz z partnerami chce pobudzić i zmotywować do działania sporą w naszym kraju grupę młodych ludzi, którzy nie potrafią odnaleźć się w dorosłej rzeczywistości. Przyczynom i możliwościom wyjścia z tej sytuacji była poświęcona nasza redakcyjna debata.

Dużo młodych ludzi w Polsce nie pracuje i nie uczy się – wynika z badań, które Kantar Millward Brown przeprowadził na zlecenie firmy Coca-Cola HBC Polska. Co gorsze, wielu nie zamierza tej sytuacji zmienić. Z czego to wynika?

Ewa Jarczewska-Gerc: Największym problemem tych młodych ludzi jest brak motywacji wewnętrznej. Obserwuję system edukacji w Polsce oraz sposób, w jaki wychowujemy dzieci. Zauważyłam, jak bardzo kładziemy nacisk na to, żeby rozbudzać w dzieciach motywację zewnętrzną: „Naucz się czegoś, dostaniesz pięć złotych”. Jesteśmy od najwcześniejszych lat przyzwyczajani, żeby robić coś za coś, i to ewidentnie w tych badaniach widać.

Można to zmienić, jak rozumiem, rozbudzając motywację wewnętrzną?

Ewa Jarczewska-Gerc: Uczestnicy badania deklarują, że są szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia. Jestem przekonana, że jakbyśmy poobserwowali te osoby, okazałoby się, że większość z nich wcale nie jest szczęśliwa. To jest pewnego rodzaju maska. Z uwagi na nicnierobienie nie mają poczucia własnej skuteczności, a jest ono jednym z najważniejszych zasobów psychologicznych człowieka.

Piotr Ciąćka: Chciałem zwrócić uwagę, że decydujące znaczenie dla kształtowania takich zachowań mają rodzice.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • midas(2017-09-06 09:01) Zgłoś naruszenie 31

    Dużo młodych ludzi w Polsce nie pracuje i nie uczy się – Co gorsze, wielu nie zamierza tej sytuacji zmienić. Z czego to wynika ? w 73% ...z tolerancyjności i nadopiekuńczości rodziców.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane