statystyki

Praca przy taśmie nie na kontrakcie

autor: Artur Radwan04.09.2017, 20:00
podpis, umowa, dokument

Rozwiązanie umowy było merytorycznie uzasadnione, bo pracownik miał problemy z przestrzeganiem dyscypliny i należytym wykonywaniem obowiązków.źródło: ShutterStock

Pracownik, który był zatrudniony przy linii produkcyjnej na czas określony przez blisko pięć lat, ma prawo do odszkodowania za zbyt krótki okres wypowiedzenia. Jego wysokość może być jednak zmniejszona wskutek np. niedbałej pracy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna był zatrudniony w firmie na podstawie umowy na okres próbny od 1 lutego 2011 r. do 28 lutego 2011 r. Następnie zawarto z nim trzy kolejne umowy na czas określony, łącznie od 1 marca 2011 r. do 30 listopada 2015 r.

Na podstawie każdej z umów pracownik był zatrudniony na stanowisku operatora linii produkcji. Początkowo należycie wywiązywał się ze swoich obowiązków, lecz na przełomie 2014 i 2015 r. obniżył jakość pracy (wystąpiły m.in. problemy z przestrzeganiem dyscypliny). W marcu 2015 r. otrzymał wypowiedzenie umowy z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracownik odwołał się od tej decyzji do sądu, domagając się od właściciela firmy odszkodowania za niezgodne z prawem wymówienie (w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia) oraz z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu (ze względu na to, że inny pracownik zatrudniony na takim samym stanowisku już po niecałych dwóch latach pracy otrzymał umowę na czas nieokreślony).

Sąd I instancji uznał, że firma nie miała podstaw do zawarcia trzech umów na czas określony na łączny okres pięciu lat. Przypomniał, że stosowanie takich kontraktów jest wyjątkiem, który musi być rzeczowo usprawiedliwiony interesem obu stron i nie może być przez pracodawcę nadużywany.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane