statystyki

Jeden pracownik - kilku przełożonych. Czy da się uniknąć kolizji poleceń?

autor: Sławomir Kamiński31.08.2017, 09:01; Aktualizacja: 31.08.2017, 09:31
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

Podleganie jednemu przełożonemu powinno być standardem, który pozwala wykluczyć przypadki zbiegu poleceń kilku przełożonych w tym samym czasie.źródło: ShutterStock

Pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka podlega bezpośrednio kierownikowi działu. Dodatkowo jest on zaangażowany w projekt realizowany na rzecz pracodawcy, który jest kierowany przez szefa projektu. Ponadto informatyk jest zaufaną osobą pracodawcy i tylko jemu prezes firmy powierza czynności serwisowe swojego komputera. Oprócz tego pracownik ma dodatkową umowę o pracę jako administrator bezpieczeństwa informacji w tej firmie. Jak uniknąć kolizji w przypadku zbiegu poleceń poszczególnych przełożonych, uwzględniając to, że w danej chwili informatyk może być w bezpośredniej dyspozycji jednego z nich?

Podleganie jednemu przełożonemu powinno być standardem, który pozwala wykluczyć przypadki zbiegu poleceń kilku przełożonych w tym samym czasie. Przepisy nie zabraniają podległości większej liczbie przełożonych. Wymaga to jednak uzgodnienia zasad wydawania poleceń przez każdego z nich, w szczególności określenia kolejności wykonywania poleceń w przypadku ich zbiegu oraz odpowiedzialności pracownika. W przeciwnym razie zatrudniony może mieć uzasadnione wątpliwości co do tego, które z poleceń powinien zrealizować najpierw. To zaś może wyłączać porządkową odpowiedzialność z tytułu nieterminowego wykonania polecenia lub w skrajnych przypadkach odmowy jego realizacji w oczekiwanym terminie.

Zasada podporządkowania

Kluczową cechą zatrudnienia na podstawie stosunku pracy jest podporządkowanie pracownika poleceniom pracodawcy, które dotyczą umówionej pracy i nie pozostają w sprzeczności z przepisami. Szeroko rozumiany element podporządkowania (a w jego ramach możliwość wydawania poleceń) jest podstawowym wyznacznikiem pozwalającym odróżnić stosunek pracy od zatrudnienia w oparciu o elastyczne formy zatrudnienia – umowy cywilnoprawne.

W przypadku niewielkich pracodawców polecenia służbowe, będące konkretyzacją zakresu czynności, wydawane są z reguły przez pracodawcę. Problem pojawia się w przypadku pracodawców będących większymi jednostkami organizacyjnymi o złożonej strukturze. Wówczas regulamin organizacyjny zakładu określa zasady podporządkowania poszczególnych pracowników konkretnym przełożonym.

!Prawidłowe i terminowe wykonanie poleceń wymaga jasnej struktury organizacyjnej, z której wyraźnie wynika, kto komu podlega. Problemy pojawiają się wtedy, gdy struktura jest mało czytelna i rozproszona. Sprzyja to krzyżowaniu się obowiązków i kompetencji pracowników, jak również całych komórek organizacyjnych.

Może być więcej


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane