statystyki

Jeden pracownik - kilku przełożonych. Czy da się uniknąć kolizji poleceń?

autor: Sławomir Kamiński31.08.2017, 09:01; Aktualizacja: 31.08.2017, 09:31
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

Podleganie jednemu przełożonemu powinno być standardem, który pozwala wykluczyć przypadki zbiegu poleceń kilku przełożonych w tym samym czasie.źródło: ShutterStock

Pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka podlega bezpośrednio kierownikowi działu. Dodatkowo jest on zaangażowany w projekt realizowany na rzecz pracodawcy, który jest kierowany przez szefa projektu. Ponadto informatyk jest zaufaną osobą pracodawcy i tylko jemu prezes firmy powierza czynności serwisowe swojego komputera. Oprócz tego pracownik ma dodatkową umowę o pracę jako administrator bezpieczeństwa informacji w tej firmie. Jak uniknąć kolizji w przypadku zbiegu poleceń poszczególnych przełożonych, uwzględniając to, że w danej chwili informatyk może być w bezpośredniej dyspozycji jednego z nich?

Podleganie jednemu przełożonemu powinno być standardem, który pozwala wykluczyć przypadki zbiegu poleceń kilku przełożonych w tym samym czasie. Przepisy nie zabraniają podległości większej liczbie przełożonych. Wymaga to jednak uzgodnienia zasad wydawania poleceń przez każdego z nich, w szczególności określenia kolejności wykonywania poleceń w przypadku ich zbiegu oraz odpowiedzialności pracownika. W przeciwnym razie zatrudniony może mieć uzasadnione wątpliwości co do tego, które z poleceń powinien zrealizować najpierw. To zaś może wyłączać porządkową odpowiedzialność z tytułu nieterminowego wykonania polecenia lub w skrajnych przypadkach odmowy jego realizacji w oczekiwanym terminie.

Zasada podporządkowania

Kluczową cechą zatrudnienia na podstawie stosunku pracy jest podporządkowanie pracownika poleceniom pracodawcy, które dotyczą umówionej pracy i nie pozostają w sprzeczności z przepisami. Szeroko rozumiany element podporządkowania (a w jego ramach możliwość wydawania poleceń) jest podstawowym wyznacznikiem pozwalającym odróżnić stosunek pracy od zatrudnienia w oparciu o elastyczne formy zatrudnienia – umowy cywilnoprawne.

W przypadku niewielkich pracodawców polecenia służbowe, będące konkretyzacją zakresu czynności, wydawane są z reguły przez pracodawcę. Problem pojawia się w przypadku pracodawców będących większymi jednostkami organizacyjnymi o złożonej strukturze. Wówczas regulamin organizacyjny zakładu określa zasady podporządkowania poszczególnych pracowników konkretnym przełożonym.

!Prawidłowe i terminowe wykonanie poleceń wymaga jasnej struktury organizacyjnej, z której wyraźnie wynika, kto komu podlega. Problemy pojawiają się wtedy, gdy struktura jest mało czytelna i rozproszona. Sprzyja to krzyżowaniu się obowiązków i kompetencji pracowników, jak również całych komórek organizacyjnych.

Może być więcej


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane